Biurko z elektryczną regulacją wysokości i jego korzystny wpływ na zdrowie

2022-05-20
Biurko z elektryczną regulacją wysokości i jego korzystny wpływ na zdrowie

Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, ile czasu w ciągu dnia spędzasz w pozycji siedzącej? Z pewnością zdajesz sobie sprawę, że ruch ciała nie tylko wpływa na naszą kondycję, ale również na dobre samopoczucie. Warto zadbać o spontaniczną aktywność, która zwłaszcza przy pracy biurowej, pomaga pozbyć się dyskomfortu związanego z bólem kręgosłupa, barków czy łopatek. Nie muszą być to zaawansowane ćwiczenia, w końcu mało kto będzie miał na nie czas i możliwości, by je wykonać. Rozwiązanie jest bardzo proste i nie wymaga naszego znacznego zaangażowania – wystarczy zmiana pozycji z siedzącej na stojącą. Tutaj pomogą nowoczesne rozwiązania, a jednym z nich jest zdecydowanie biurko z elektryczną regulacją wysokości. Jak ono działa? W jaki sposób z niego korzystać?

JAK WPŁYWA NA NASZE CIAŁO PRACA SIEDZĄCA?

Praca siedząca towarzyszy nam w życiu codziennym coraz częściej. Wiąże się z nią brak ruchu, który przyczynia się także do różnych dolegliwości bólowych, uniemożliwiających skupienie się na zadaniach i obowiązkach. Jest to pozycja, która choć pozornie wydaje się nieszkodliwa, obciąża układ naturalnych krzywizn kręgosłupa. Ma to negatywny wpływ szczególnie na odcinek szyjny i lędźwiowy, przez wzmożoną pracę mięśni w tej okolicy ciała. Standardowe krzesła, z których korzystamy, utrudniają przyjęcie ustawienia miednicy w pozycji pośredniej. W konsekwencji częściej się garbimy, a nawet przyjmujemy pozycję półleżącą. Wpływa to również na pracę oddechową organizmu czy krążenie, przede wszystkim w dolnych partiach ciała. Długotrwałe zgięcie stawów biodrowych sprzyja także przykurczom i utrudnia prawidłowy przepływ krwi i limfy. Ktoś powie, że można przecież kontrolować swoją postawę podczas siedzenia – prawda jednak jest taka, że nawet najbardziej gorliwy pracownik po pewnym czasie o tym zapomina, ponieważ jego myśli przejmują złożone procesy myślowe związane ze wszystkim czynnościami zawodowymi, które musi wykonać.

BIURKO Z ELEKTRYCZNĄ REGULACJĄ – JAK WYKORZYSTAĆ JEGO POTENCJAŁ?

Głównym motorem napędowym organizmu jest ruch: to każda zmiana pozycji, schylanie się, sięganie po coś, poruszanie jakąś częścią ciała, przeciąganie się. Jeśli należysz do osób, które wykonują pracę siedzącą, możesz zacząć od wprowadzenia małych aktywności, pomagających ciału rozluźnić się. Może to być częstsze wstawanie do drukarki, regularne korzystanie z toalety, przerwa na wodę, czy swobodne „przejście się” po firmie. Z wybawieniem przychodzi także inne, ciekawe rozwiązanie, umożliwiające zmianę pozycji z siedzącej na stojącą. Mowa o specjalnym biurku z elektryczną regulacją wysokości, które można dopasować do naszego wzrostu czy indywidualnych preferencji. Zapewnia wysoki komfort i ergonomię pracy, dbając przy tym o dobrą kondycję kręgosłupa. Jego prosta forma i uniwersalny design sprawia, że sprawdza się doskonale w biurze, gabinecie oraz przestrzeni domowej.

Oto kilka wskazówek, jak z niego korzystać, by dodatkowo zadbać o swoje zdrowie:

  • stanie przy biurku to komfortowa pozycja dla pracy przepony, dlatego pamiętaj o spokojnym oddechu.
  • stań na rozstawionych nogach, spróbuj delikatnie balansować, przenosić ciężar ciała z jednej strony na drugą. Pamiętaj, że stanie na sztywnych, prostych nogach utrudnia krążenie, przez co mięsnie łydek przestają dobrze pracować.
  • stań w delikatnym rozkroku i spróbuj przejścia z palców na pięty. To ruch, który nie powinien w żaden sposób rozpraszać Twojej pracy.
  • stań w wykroku i spróbuj wykonywać mikroruchy do przodu i do tyłu oraz na boki. Pomagają one utrzymać elastyczność naszych tkanek i poprawiają ich nawilżenie.

JAKIE KORZYŚCI DAJE BIURKO Z ELEKTRYCZNĄ REGULACJĄ?

Biurko z elektryczną regulacją pokochają pracownicy biurowi, uczniowie i studenci, dzieci i młodzież – tak naprawdę każdy, kto spędza sporo czasu w pozycji siedzącej. To propozycja dla wszystkich, którzy poszukują zmiany i chcą wprowadzić zdrowe nawyki do swojego życia. O jego zaletach można napisać wiele. Jego pozytywne skutki użytkowania to przede wszystkim:

  • zmniejszenie częstego bólu pleców i szyi,
  • obniżenie ryzyka nadwagi i otyłości,
  • lepsza ergonomia pracy,
  • zwiększenie wydajności pracy,
  • zmniejszenie poziomu stresu i zmęczenia,
  • wprowadzenie mikroruchów do ciała, które poprawiają kondycję zdrowotną.

Ruch w ciągu dnia jest niezwykle ważny i wspiera prawidłową pracę organizmu. Warto zatem jak najczęściej podejmować spontaniczne aktywności, poprawiające nasze samopoczucie i zdrowie, niezależnie czy to będzie krótki spacer, wycieczka rowerowa z przyjaciółmi czy zrezygnowanie z windy i wyjście po schodach.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2022
pixel