Blog
Jak wyposażyć gabinet masażu?

Gabinet masażysty czy fizjoterapeuty powinien być miejscem, w którym zarówno on, jak i jego pacjenci będą czuć się bezpiecznie i swobodnie. Zorganizowanie dobrej przestrzeni to pierwszy krok do sukcesu – zacznij od lokalizacji, wyboru odpowiedniego metrażu i właściwej aranżacji wnętrza. Kolejnym jest dobór mebli i sprzętów, które wpłyną na to, by praca była ergonomiczna i komfortowa. Co zatem musi się znaleźć w gabinecie masażu i fizjoterapii?
STÓŁ DO MASAŻU, CZYLI PODSTAWOWY SPRZĘT W GABINECIE
Wygodny, dostosowany do potrzeb pacjenta stacjonarny lub składany stół do masażu jest elementem wyposażenia, którego nie powinno zabraknąć w Twoim miejscu pracy. Wybór ten z pewnością będzie uzależniony od budżetu i osobistych preferencji. Jeśli chcesz wykonywać masaże również poza swoimi gabinetem, najlepszą opcją jest przenośny stół do masażu, który składa się w walizkę i łatwo z nim podróżować. W tym przypadku pomyśl także, jaką konstrukcję wolisz: ta drewniana znacznie ociepli pomieszczenie i pomoże wprowadzić domowy, przytulny nastrój, z kolei aluminiowa jest lżejsza i bardziej odporna na wszelkie warunki atmosferyczne, dlatego sprawdzi się idealnie w pracy w terenie. Osoby, którym zależy przede wszystkim na maksymalnym komforcie i zaawansowanej regulacji wysokości czy kątów nachylenie leżyska powinny zdecydować się na stacjonarny stół do masażu. To dobre rozwiązanie dla salonów SPA czy gabinetów, w których wykonywane są dłuższe zabiegi i masaże. Oprócz tego zwróć uwagę na tapicerkę – powinna być wykonana z dobrej jakości materiałów, odporna na działanie olejków i preparatów używanych do dezynfekcji.
KRZESŁO DO MASAŻU, CZYLI ROZWIĄZANIE DLA ZABIEGANYCH KLIENTÓW
Choć krzesło do masażu nie jest obowiązkowym elementem wyposażenia gabinetu, warto pomyśleć o jego zakupie. Nasi pacjenci nie zawsze mogą sobie pozwolić na przeprowadzenie pełnowymiarowego zabiegu przez liczne obowiązki czy pracę. Masaż na krześle charakteryzuje się tym, że wykonasz go nawet przez ubranie w maksymalnie krótkim czasie, dlatego jest to rozwiązanie, które pomoże nam spełnić ich oczekiwania i zapewnić pożądane efekty. Kiedy masz w swojej ofercie masaże biurowe, krzesło do masażu będzie idealnym sprzętem, by wygodnie wyruszyć z nim też do wielkich korporacji czy nawet indywidualnych klientów.
POKRYCIA OCHORNNE A OCHRONA STÓŁU DO MASAŻU
Jeśli chcesz zadbać o swój stół do masażu, zaopatrz się w dodatkowe jego pokrycie. Na rynku znajdziesz wiele ofert podkładów i prześcieradeł jednorazowych (celulozowe, włókninowe, flizelinowe), ale także podkładów i prześcieradeł wielorazowych (frotte, olejoodporne). Zdecydowanie jedną z lepszych opcji będzie okrycie olejoodporne, które skutecznie chroni tapicerkę przed zabrudzeniami, przetarciami czy uszkodzeniami… A ponadto jest przyjemne, bezpieczne dla skóry i wielokrotnego użytku.
DODATKOWE AKCESORIA
W Twoim gabinecie powinny się znaleźć również akcesoria, które choć mogą wydawać się zbędne, to zapewnią Twojemu pacjentowi bezpieczeństwo i wygodę. Pomyśl o parawanie, dzięki któremu stworzysz prywatną przestrzeń dla klienta, tak by mógł swobodnie się przebrać i przygotować do masażu. Oprócz tego będzie on także stanowił element dekoracji wnętrza. Z myślą o dzieciach czy osobach z poważniejszymi dysfunkcjami, wyposaż swoje miejsce pracy w specjalistyczne schodki, umożliwiające swobodne wejście i zejście ze stołu do masażu. Co więcej, przyda Ci się też odpowiedni taboret z ruchomym siedziskiem i regulacją wysokości, zapewniający ergonomię oraz odpowiednią pozycję ciała podczas wykonywanego zabiegu. Zarówno parawan, schodki, jak i taboret możesz dopasować do siebie kolorystycznie, tak by zachować spójność w wyglądzie gabinetu.
KOSMETYKI I DEZYNFEKCJA
Nie od dziś wiadomo, że masaż może przynieść lepsze efekty z odpowiednimi kosmetykami. Dobrze jest zatem zakupić dobre jakościowo olejki i oliwki, masełka czy kremy. Dzięki składnikom aktywnym mogą mieć różnorodne działanie, przez co łatwiej dobrać dany produkt do indywidualnych potrzeb pacjenta. Po zakończonym zabiegu, w celu zachowania higieny w naszym gabinecie masażu, warto zastosować skuteczne, ale przede wszystkim bezpieczne środki dezynfekujące.
Cellulit – jakie produkty wspomagają jego redukcje?

Lato tuż za rogiem, a to oznacza tylko jedno… przygotowanie naszego ciała po zimowym lenistwie. Zbliża się okres krótkich spodenek i zwiewnych sukienek. I tu często pojawia się problem, który doskwiera zwłaszcza Paniom – niechciany cellulit. Z pewnością niejednej kobiecie spędzał on sen z powiek i w głowie pojawiało się pytanie: jak się go pozbyć? Dieta i intensywne ćwiczenia to kroki, które podejmowane są najczęściej jako pierwsze. Ale coraz bardziej popularny staje się także masaż antycellulitowy, który przynosi naprawdę dobre i szybkie efekty. Masażyści w swojej ofercie mają różnorodne formy tego zabiegu, a dodatkowo stosują akcesoria i kosmetyki wspomagające jego działanie. Jest to niezwykle atrakcyjna propozycja dla wszystkich, szukających połączenia „przyjemnego z pożytecznym”.
CELLULIT… CO TO JEST?
Cellulit, potocznie zwany „skórką pomarańczową” to nieestetyczna zmiana w wyglądzie skóry. Najczęściej pojawia się w postaci nierównej faktury ciała, zagłębień czy guzków w obszarach, takich jak uda, pośladki, brzuch czy piersi. Powstaje między innymi przez: nadwagę, problemy z krążeniem, przewagę estrogenów, złą dietę, siedzący tryb życia i małą aktywność fizyczną. Cellulit w początkowej fazie jest praktycznie niezauważalny, jednak wraz ze zwiększeniem się stopnia zaawansowania będzie widoczny na pierwszy rzut oka, nawet przez ubrania.
MASAŻ ANTYCELLULITOWY
Nie od dziś wiadomo, że masaż przynosi wiele dobrego dla naszego organizmu. Nie tylko pomaga się zrelaksować i wyciszyć, ale również niweluje doskwierający ból czy napięcie w mięśniach. Oprócz tego doskonale modeluje sylwetkę, dlatego to ciekawy sposób na walkę z cellulitem. Oferta jest naprawdę szeroka: masaż manualny, masaż bańką chińską, masaż bambusami a może lipomasaż? Niezależnie na jaki padnie decyzja, polepszy on ukrwienie skóry oraz ją ujędrni, przyspieszy metabolizm i korzystnie wpłynie na wygląd sylwetki.
PRODUKTY WSPOMAGAJĄCE MASAŻ ANTYCELLULITOWY
Choć masaż sam w sobie jest niezwykle skuteczny dobrze wspomóc go odpowiednimi kosmetykami, które w swoim składzie mają drogocenne składniki aktywne. Z pewnością znakomicie sprawdzą się wszelakie olejki, masełka i kremy, które głęboko wnikają w strukturę skóry:
- Marka KANU oferuje naturalne olejki do masażu o różnych zapachach: pomarańcza z czekoladą, mango, róża czy zielona herbata. Powstają na bazie oleju słonecznikowego, dzięki czemu ciało staje się nawilżone, gładkie i pełne naturalnego blasku.
- Na rynku możemy znaleźć także olejki i oliwki, które są stworzone z myślą o masażu antycellulitowym. Przykładem jest ZIAJA i jej: oliwka do masażu antycellulitowa oraz Baltic Home Spa fit oliwka do masażu ciała. Oba te produkty odczuwalnie zmiękczają i uelastyczniają naskórek, poprawiają jego gładkość i sprężystość. Innym przykładem jest chłodząco-wyszczuplający olejek do masażu VCEE, w którym wykorzystano ekstrakty ziołowe: cytrynę, grejpfrut, ananas, rozmaryn i eukaliptus. Mają one znakomite działanie regenerujące i odżywcze.
- Masło do ciała, choć nieco rzadziej używane, sprawdzi się równie skutecznie. Tutaj po raz kolejny warto wspomnieć KANU i ich cudowne masełka na bazie masła shea. Co więcej, są wzbogacone leczniczym woskiem pszczelim, olejem winogronowym i olejem z awokado. BIELENDA ma również ciekawą propozycję, która wspomaga redukcję cellulitu: arbuzowe masło do masażu ciała. Dzięki właściwościom zmiękczającym, tonizującym i nawilżającym skóra ciała wygląda zdrowo i poprawia się jej elastyczność.
- A może krem liftingująco-wyszczuplający marki VCEE, który działa napinająco na zwiotczałą skórę? Zawarte w nim składniki zmniejszają widoczność rozstępów oraz stymulują skórę, przywracając jej sprężystość.
Wyżej wspominaliśmy co nieco o różnych rodzajach masażu antycellulitowego, w tym o masażu bańką chińską. Można go wykonać w tradycyjny sposób, przy pomocy znanych baniek silikonowych, ale warto także wypróbować nowoczesną technologię, jaką jest elektryczna bańka chińska. To wielofunkcyjne urządzenie, które stosuje się zarówno w celach leczniczo-relaksacyjnych oraz powszechnie do modelowania sylwetki i walki z cellulitem.
Cellulit może być uporczywy i wprawiać w kompleksy, ale jak widać, są pewne sposoby, które pomagają się z nim uporać. Tak jak we wszystkim najważniejszy jest balans i zdroworozsądkowe podejście – właściwa dieta, aktywność fizyczna czy nawet spacerowanie może znacznie poprawić wygląd ciała. Połączenie tego z masażem potrafi zdziałać cuda.
Stół do masażu z podgrzewanym blatem – jakie są jego zalety?

Nie od dziś wiadomo, że uczucie ciepła jest bardzo przyjemne, odprężające i wyciszające. Dlaczego zatem nie połączyć tego doznania z terapią czy masażem, tak by jeszcze bardziej wzmocnić efekt wykonywanego zabiegu? Coraz więcej masażystów i fizjoterapeutów decyduje się na stół do masażu z podgrzewanym blatem, by maksymalnie zatroszczyć się o komfort swojego pacjenta. To rozwiązanie, które pomoże nie tylko zadbać o relaksujący klimat, ale przełoży się również na dobroczynne działanie dla całego organizmu.
TERAPIA CIEPŁEM – CZY STÓŁ DO MASAŻU BĘDZIE POMOCNY?
Terapia ciepłem jest coraz częściej wykorzystywana w leczeniu różnych problemów zdrowotnych, schorzeń czy dolegliwości bólowych. Jest to także sposób na dogrzanie naszego ciała w chłodne dni, kiedy jesteśmy narażeni na oddziaływanie minusowej temperatury. W domowym zaciszu najlepiej sprawdzą się wkłady, termofory, koce rozgrzewające czy specjalne ogrzewacze do rąk. W świecie masażu i fizjoterapii niezwykle pomocy w leczeniu ciepłem jest stół do masażu z podgrzewanym blatem. W ten sposób przeprowadzany zabieg zaowocuje w dodatkowe korzyści dla pacjenta jak: poprawa krążenia, zwiększona witalność, złagodzenie zmęczenia i wszelkich napięć, przyspieszenie przemiany materii czy wsparcie procesu gojenia się ran powierzchniowych. Niektórzy mogą uznać opcje podgrzewania leżyska za zbędny dodatek, jednak z pewnością docenią ją osoby pracujące w strefach Spa lub wykonujące zwłaszcza masaże relaksacyjne.
STÓŁ DO MASAŻU Z PODGRZEWANIEM – JAKI WYBRAĆ?
Na wstępie warto określić budżet oraz to, w jakim trybie pracy będziemy chcieli działać – mobilnym czy stacjonarnym. To rozpoznanie pomoże nam zdecydować, jaki model sprawdzi się najlepiej w codziennym użytkowaniu. Oto kilka propozycji składanych i stacjonarnych stołów z podgrzewanym blatem:SKŁADANY STÓŁ DO MASAŻU THERMA TOP >>
Ten wszechstronny, dwusegmentowy stół do masażu wyróżnia przede wszystkim: system regulowanego podgrzewania blatu, bukowa sklejka, wytrzymały system zawiasów oraz trwałe linki stalowe. To idealne rozwiązanie dla wszystkich pracujących w terenie lub dla osób, które mają ograniczoną przestrzeń w swoim gabinecie i chcą dobrze ją zagospodarować. Stół rozkłada się w prosty i szybki sposób, więc w ciągu kilku sekund jest gotowy do użycia.
STACJONARNY STÓŁ DO MASAŻU GEMINI FLEX >>
Jest jednym z najbardziej zaawansowanych stołów z serii Wellnes&Spa. Jego leżysko nagrzewa się stopniowo i jest w stanie osiągnąć temperaturę ok. 31-35°C. Cechuje go ergonomiczny design i wysoki komfort użytkowania. Wygodne i ciepłe leżysko wykonane z miękkiej 12 cm pianki doceniają klienci zwłaszcza podczas długich sesji masażu czy zabiegów kosmetycznych.
STACJONARNY STÓŁ DO MASAŻU LIBRA 4 >>
Dzięki zaawansowanej regulacji kątów łamania blatu, wysokości oraz nachylenia zagłówka i podnóżka, możliwe jest ustawienie stołu w różnorodnych konfiguracjach dobranych pod rodzaj wykonywanego masażu. System podgrzewania blatu jest sterowany za pomocą pilota ręcznego. Dodatkowo stół posiada komfortowe wycięcie na twarz, co zwiększa wygodę pacjenta.
STÓŁ DO MASAŻU A MATA GRZEWCZA
Jeśli masz już zakupiony stół do masażu albo na chwilę obecną nie możesz pozwolić sobie na model z podgrzewanym blatem, warto zainwestować w elektryczną matę grzewczą, która będzie świetnym uzupełnieniem Twojego wyposażenia. Jest sterowana pilotem i prosta w obsłudze, co ułatwia zmianę temperatury nawet w czasie trwania zabiegu. Co więcej, dopasowuje się ona do powierzchni stołu i jest bezpieczna dla tapicerki, jednak w celu zachowania odpowiedniej higieny i sterylności zaleca się zastosowanie pokrycia ochronnego. Dzięki macie grzewczej urozmaicisz masaż i zapewnisz dodatkowe doznania, które z pewnością docenią miłośnicy przyjemnego i kojącego relaksu.
Pamiętaj, by upewnić się, czy Twój klient nie wykazuje przeciwwskazań do terapii ciepłem. Gdy występuje u niego: niewydolność krążenia, żylaki, arytmia i choroby serca, hemofilia, cukrzyca, zakrzepy, nadciśnienie tętnicze, ostre stany zapalne czy choroby nowotworowe, zrezygnuj z tej metody. W tym przypadku najważniejsze będzie umiejętne dostosowanie się do sytuacji, które będzie bezpieczne i odpowiednio dobrane do potrzeb pacjenta.
Elektrostymulacja – czym się różni TENS od EMS?

W elektroterapii, czyli terapii prądem, zdecydowanie najpopularniejszymi metodami są TENS oraz EMS. Korzystają z nich nie tylko specjaliści i fizjoterapeuci, lecz także pacjenci, którzy borykają się z różnymi bólowymi dolegliwościami. Na rynku pojawia się coraz więcej nowoczesnych sprzętów, których działanie oparte jest właśnie na elektrostymulacji. Istnieją jednak pewne różnice w ich trybie pracy. Nic dziwnego zatem, że możemy być zdezorientowani i nie wiemy, na jaki rodzaj – EMS czy TENS – się zdecydować. Dlatego przed wyborem, warto dowiedzieć się wszelkich szczegółów na ten temat, aby możliwe było osiągnięcie pożądanych przez nas efektów.
CZYM JEST ELEKTROSTYMULACJA?
Elektrostymulacja to zabieg leczniczy bądź rehabilitacyjny, przeprowadzany za pomocą specjalnego aparatu z elektrodami, które doprowadza się do punktów motorycznych na naszym bądź pacjenta ciele. Dzięki impulsom elektrycznym o określonej częstotliwości, amplitudzie i czasie trwania, możliwa jest stymulacja nerwów lub mięśni. To metoda bezpieczna i bezinwazyjna, z której skorzystać można zarówno w profesjonalnych gabinetach rehabilitacyjnych, jak i po wcześniejszym zapoznaniu się z instrukcją, u siebie w domu. Jakie są jej korzyści? Przede wszystkim uśmierzenie bólu, pobudzenie niesprawnych i uszkodzonych mięśni czy poprawa krążenia.
ELEKTROSTYMULACJA – TENS
TENS (Transcutaneous Electrical Nerve Stimulation), czyli przezskórna stymulacja nerwów, to skuteczna metoda łagodzenia bólu różnego pochodzenia. Polega na wysyłaniu impulsów elektrycznych do nerwów czuciowych. Dzięki temu bodźce bólowe są hamowane i nie docierają do mózgu. W tym przypadku korzysta się z prądów o niskiej częstotliwości. Warto zaznaczyć, że TENS ogranicza, wręcz redukuje odczuwanie bólu, lecz nie eliminuje jego przyczyny. Mówi się, że ciało wytwarza także własne środki przeciwbólowe w postaci endorfin, które znacznie obniżają uczucie bolesności w danym obszarze.
WSKAZANIA DO TERAPII METODĄ TENS
Należy zaznaczyć, że metoda TENS jest niezwykle pomocna przy wszelkich dolegliwościach bólowych, miesiączkowych, migrenowych czy nawet tych, związanych z porodem. Oto kilka najczęściej wskazywanych zastosowań:
- bóle pooperacyjne,
- nerwoból,
- ból poamputacyjny,
- choroba zwyrodnieniowa stawów,
- bóle zębów,
- bóle po złamaniach,
- bóle mięśni,
- zapalenie ścięgien.
ELEKTROSTYMULACJA – EMS
EMS (Electrical Muscle Stimulation), czyli metoda elektrostymulacji mięśni. Wykorzystywana jest przede wszystkim do leczenia uszkodzonych mięśni, także do ich odżywiania i pobudzania, czy do przywracania sprawności po kontuzjach i operacjach. Stosuje się ją również w treningu sportowym. Co prawda, w pewien sposób może też redukować ból, ale raczej ten charakterystyczny dla obolałych i napiętych mięśni. EMS cechują krótkie impulsy o niskim napięciu – w zależności od częstotliwości można uzyskać rezultaty jak: relaks, zwiększenie siły lub rozbudowanie objętości i masy tkanki mięśniowej.
WSKAZANIA DO TERAPII METODĄ EMS
Elektrostymulacja EMS wykorzystywana jest przede wszystkim, jako jedna z technik leczenia i rehabilitacji schorzeń związanych z układem mięśniowym. Znajduje swoje zastosowanie także w sporcie i kosmetologii. A oprócz tego można jej użyć w celu:
- aktywizacji mięśni,
- zwiększenia zakresu ruchu w stawach,
- reedukacji utraconej funkcji mięśnia,
- zwiększenia krążenia krwi,
- zapobiegania zanikom mięśni.
ELEKTROSTYMULATORY TENS i EMS
W sklepach z elektroniką, online czy na aukcjach internetowych pojawia się coraz więcej elektrostymulatorów TENS i EMS. Niestety, im więcej produktów tego typu, tym trudniej zdecydować się na coś konkretnego. Na co zatem zwrócić uwagę przy wyborze? Zapytaliśmy o to Jakuba Brelę, produkt managera w firmie Habys.
„Elektrostymulator, jeśli jest odpowiednio dobrany do naszych indywidualnych potrzeb, może mieć skuteczne i dobroczynne działanie. Przede wszystkim przed jego zakupem przeczytajmy dokładny opis produktu. Często, na pierwszy rzut oka, nie jesteśmy w stanie stwierdzić, na jakiej metodzie będzie oparta praca elektrostymulatora – TENS, EMS, a może obu? Jeśli szukamy urządzenia, które wspomoże walkę z bólem i go załagodzi, to dobrym rozwiązaniem będzie metoda TENS. Z kolei, jeśli chcemy zrelaksować lub aktywować nasze mięśnie, wybór powinien paść na EMS. Warto również sprawdzić, czy do naszego elektrostymulatora można dokupić w przyszłości dodatkowe, dedykowane elektrody zapasowe, które przy częstym stosowaniu urządzenia, mogą być przydatne. Dowiedzmy się także szczegółów na temat: zasilania, parametrów stymulacji np. częstotliwości bądź dostępnych programów i mocy.”
Stół rehabilitacyjny z elektryczną regulacją – korzyści, które zmienią twoją pracę

Czerwone Ferrari, ekologiczna Tesla lub najnowszy suv Audi to marzenie niejednego Pana Kowalskiego i niejednej Pani Kowalskiej. W branży fizjoterapii i masażu takim superwozem i obiektem pożądania jest stacjonarny stół do masażu z elektryczną regulacją blatu. Dlaczego? Oto kilka korzyści, płynących z pracy z takim sprzętem.
ERGONOMIA PRACY, CZYLI TERAPEUTO ZADBAJ O SIEBIE
Nie od dziś wiadomo, że dobry terapeuta to przede wszystkim zdrowy terapeuta i choć to hasło może brzmieć banalnie, to jest w nim sporo racji. Na początku swojej drogi zawodowej masażyści czy fizjoterapeuci często korzystają ze stołów, które niekoniecznie dostosowane są do ich indywidualnych potrzeb. Wiadomo, pracuje się na tym, co się ma, na sprzęcie, który zapewnia pracodawca, na odkupionym używanym stole czy najtańszym na rynku składaku. Nie zawsze jest to ergonomiczny sprzęt, który „współpracuje” z terapeutą, dbając o jego zdrowie i komfort pracy.
Stół do masażu z elektryczną regulacją umożliwia terapeucie dostosowanie wysokości nie tylko do swojego wzrostu, ale również do gabarytów pacjenta. Dzięki temu możesz w każdej chwili podnieść lub opuścić stół, tak aby jak najlepiej współpracował z Twoją techniką, pacjentem i wykonywanymi ćwiczeniami czy zabiegami, pomagając w ergonomicznej pracy, eliminując dyskomfort i obciążenie dla Twojego kręgosłupa.
Wydawać by się mogło, że opuszczanie i podnoszenie stołu do masażu wraz z pacjentem może być głośne i przebiegać mozolnie. Zwłaszcza, że waga takiego profesjonalnego stołu dochodzi nieraz nawet do 100 kg a jego dopuszczalne obciążenie dodatkowe 200 kg. Nic bardziej mylnego. Zaletą nowoczesnych stołów do masażu z ramą sterującą są w silniki, które wyróżniają się cichą i dyskretną pracą. Przykładem mogą być tutaj cieszące się dużą popularnością modele np. Evero X7 z poduszką ERGO, czy Evero X7 z pianką integralną.
OGROMNA RÓŻNICA W KOMFORCIE PRACY
To, co terapeuci najbardziej cenią w ramie sterującej w stołach do masażu to fakt, że do regulacji wysokości nie trzeba używać rąk. To bardzo cenne udogodnienie, zwłaszcza w trakcie terapii. Regulujemy wysokość stołu, delikatnie naciskając nogą ramę sterującą, a swobodne ręce możemy skupić na terapii, ułożeniu ciała pacjenta, odpowiednim rozłożenia siły, co jest bardzo ważne np. przy manipulacjach. W końcu dłonie to główne narzędzie pracy fizjoterapeuty, masażysty a profesjonalny sprzęt powinien usprawniać i wspierać ich jakże nieocenioną i ciężką pracę.
Płynna elektryczna regulacja daje możliwość delikatnego sposobu zmiany ułożenia pacjenta, oraz precyzję jego ustawienia czego bez wątpienia nie da się uzyskać dzięki regulacji ręcznej. Daje również poczucie lepszego skupienia i zorganizowania działań w kierunku typowo terapeutycznym.
WSPARCIE DLA PACJENTÓW Z OSTRYM BÓLEM