Blog

Lekki stół do masażu - na jaki się zdecydować?

Lekki stół do masażu - na jaki się zdecydować?

Każdy masażysta czy fizjoterapeuta jest świadomy tego, że oprócz zdobytej wiedzy i posiadanych umiejętności, równie ważne są narzędzia i akcesoria, z których korzysta na co dzień. Niewątpliwie podstawowym sprzętem jest profesjonalny stół do masażu, ułatwiający przeprowadzenie i wykonanie pełnowymiarowego zabiegu. Jego wybór nie jest zawsze taki oczywisty, w końcu sporo zależy od rodzaju wykonywanej pracy. Specjaliści świadczący usługi w swoich gabinetach mogą zdecydować się na różnorodne zaawansowane stoły stacjonarne lub składane o cięższych konstrukcjach. Z większą zagwozdką zmierzą się z pewnością mobilni masażyści i fizjoterapeuci, dla których podróż z przenośnym stołem do masażu będzie nie lada wyzwaniem. Jaki model powinni zatem wybrać, by szybko i bezpiecznie dotrzeć do swojego pacjenta?

STOŁY DO MASAŻU – CO WPŁYWA NA ICH MOBLINOŚĆ?

To nie tajemnica, że praca mobilna wymaga wiele poświęcenia i zaangażowania, zwłaszcza kiedy musisz mieć na swoich barkach cały „przenośny gabinet”. Przemieszczanie się z miejsca na miejsce jest wymagające, dlatego dobrze dobrany stół do masażu sprawi, że to zadanie będzie dla Ciebie mniej problematyczne. Podczas wyboru miej na uwadze jego wagę, łatwość składania i rozkładnia oraz szybkość regulacji. To kwestie, które ułatwią Ci ergonomiczną pracę. Zdecyduj także, jaką konstrukcję wolisz – aluminiową czy drewnianą. Ta pierwsza jest z pewnością lżejsza oraz bardziej odporna na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych. Z kolei ta druga wprowadzi przyjazną i ciepłą atmosferę, dzięki pięknu naturalnego drewna. Rozmiar, czyli długość i szerokość oraz grubość pianki łóżka do masażu również ma znaczenie. Im większe są jego gabaryty, tym jego transport jest trudniejszy.

PRZEGLĄD LEKKICH STOŁÓW DO MASAŻU

Przeczytaj więcej

Masaż kobiet w ciąży

Masaż kobiet w ciąży

Kiedyś wizyta kobiet w ciąży u masażysty bądź fizjoterapeuty była rzadką praktyką, a większość osób traktowała ją jako ryzykowną zachciankę. Zauważono jednak, że praca z ciałem kobiety zarówno przed, w trakcie, jak i zaraz po ciąży przynosi wiele korzyści. Dlatego coraz więcej specjalistów oraz terapeutów uroginekologicznych zajmuje się świadomą pracą w tej dziedzinie. Na co zatem powinno się zwrócić uwagę, by masaż był w pełni bezpieczny i maksymalnie komfortowy?

MASAŻ W CIĄŻY – O CZYM WARTO WIEDZIEĆ

Czas ciąży jest okresem wyjątkowym, w którym zachodzi bardzo wiele zmian w organizmie kobiety. Dlatego dobrze wiedzieć, że pierwszy trymestr oraz ostatni miesiąc przed rozwiązaniem nie są odpowiednim momentem na masaż. Na samym początku ciąży występuje wzmożona organogeneza. Z kolei na jej końcu ciało przygotowuje się już do porodu, więc nie powinno się pobudzać tego procesu dodatkowymi bodźcami. Z tego powodu, do wszelkich zabiegów i praktyk dla ciężarnych powinniśmy podchodzić z rozwagą i ostrożnością. Jednak poza tymi dwoma szczególnymi okresami ciąży, kobiety mogą pod kontrolą fizjoterapeuty lub masażysty zadbać o siebie i swoje samopoczucie. Delikatny masaż pomoże rozluźnić spięte mięśnie, poprawi odżywienie tkanek, zredukuje występowanie opuchlizn kończyn dolnych, a co najważniejsze, przyniesie przyszłej mamie uczucie zrelaksowania, bezpieczeństwa i spokoju. Zazwyczaj wykonuje się go w takich pozycjach:

  • w leżeniu na boku – masaż grzbietu (przeciwbólowy)
  • w leżeniu na plecach – masaż kończyn (przeciwobrzękowy)
  • w siedzeniu – masaż karku (przeciwbólowy)
Przeczytaj więcej

Masaż twarzy

Masaż twarzy

Z pewnością ta sytuacja nie będzie Ci obca – budzisz się rano, spoglądasz w lustro i mimo dobrze przespanej nocy Twoja twarz jest opuchnięta, a skóra wokół oczu wydaje się wiotka i przesuszona. Od dawna stosujesz odpowiednio dobraną pielęgnację, jednak w dalszym ciągu nie zauważasz pożądanych efektów. Być może jest to czas, w którym warto wypróbować niedoceniany masaż twarzy. Istnieje wiele technik i sposobów, dzięki którym wykonasz go nawet w swoim domowym zaciszu. Dlatego w tym artykule opowiemy o jego korzyściach oraz najlepiej sprawdzających się metodach i akcesoriach.

JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO MASAŻU TWARZY

Na samym początku, przed wykonaniem masażu twarzy powinno się dokładnie ją oczyścić z resztek makijażu lub zabrudzeń, jak kurz czy pot. Można również wykonać peeling złuszczający, który pomoże pozbyć się wszelkich głębokich zanieczyszczeń. Kolejnym krokiem jest dobranie właściwego kosmetyku do potrzeb naszej skóry – w połączniu z nim masaż będzie bardziej skuteczny i przyniesie szybsze efekty. Jednym z lepszych wyborów jest olejek do masażu. Warto korzystać z tych naturalnych, ponieważ niezwykle dobrze wspomagają proces regeneracji naszego naskórka. Oto kilka przykładowych, na które należy zwrócić uwagę:

  • olejek migdałowy – to dość uniwersalny produkt, który nadaje się do pielęgnacji każdego rodzaju cery. Szczególnie jest polecany skórze suchej, wrażliwej oraz skłonnej do podrażnień. Pielęgnuje cienką i napiętą skórę wokół oczu. Ma działanie nawilżające i odżywcze, ponieważ dostarcza wiele witamin i przeciwutleniaczy.
  • olej do masażu z olejem z awokado – wnika głęboko w skórę, działa nawilżająco, zapobiega wysuszaniu i powstawaniu zmarszczek. Chroni skórę przed utratą włókien kolagenu i elastyny. Wspomaga także leczenie trądziku, ponieważ przyspiesza gojenie się ran i stanów zapalnych.
  • olejek winogronowy – intensywnie nawilża i zapobiega utracie wody z naskórka. Dzięki zawartej w nim witaminie E opóźnia procesy starzenia. Dodatkowo likwiduje cienie pod oczami. Idealny dla cery normalnej, ale także skłonnej do przetłuszczania.

Oprócz olejków sprawdzą się także lekkie, niezapychające porów kremy lub serum do twarzy o dobrym składzie. Istotne jest to, by zapewniały odpowiedni poślizg, dzięki czemu wykonanie masażu będzie o wiele prostsze.

JAK WYKONAĆ MASAŻ TWARZY DŁOŃMI

Przede wszystkim nie rób tego w pośpiechu. Wygospodaruj minimum 10 minut dziennie – to będzie Twój czas, w którym świadomie zadbasz o kondycje skóry twarzy. Na początku zacznij od delikatnych ruchów palcami: środkowym i wskazującym, od żuchwy do policzków i czoła. Następnie przejdź do masowania obszarów pod uszami i wzdłuż boków szyi. W kolejnym etapie ugniataj boki twarzy, a później skup się na szyi i podbródku. Nie zapomnij o okolicach oczu i wykonaj delikatny masaż – na dolnej powiece od wewnętrznego do zewnętrznego kącika, a na górnej w odwrotnym kierunku.

AKCESORIA DO MASAŻU TWARZY

Aby urozmaicić masaż twarzy można skorzystać z dodatkowej pomocy w postaci rollerów, kamieni Gua Sha czy masażerów. Bardzo dobre efekty daje również użycie silikonowych baniek chińskich. W tym przypadku to łagodna metoda zasysania próżniowego skóry, która poprawia cyrkulację krwi i niezwykle wspomaga walkę ze zmarszczkami. Inną ciekawą propozycją jest aplikator wieloigłowy. Pomaga on w kształtowaniu pięknego owalu twarzy, podnosi drugi podbródek i wywołuje efekt liftingu. Dodatkowo polepsza sprężystość i elastyczność skóry. Zdecydowanie warto przetestować tego typu akcesoria, być może wśród nich jest taki, który ułatwi Wam wykonanie tego masażu.

POŁĄCZ MASAŻ Z OCZYSZCZANIEM TWARZY

Jeśli chcesz urozmaicić masaż twarzy i dodatkowo wzmocnić efekty, połącz go z także z oczyszczaniem twarzy. Możesz do tego użyć swoich dłoni, wykonując delikatne, okrężne ruchy palcami podczas demakijażu lub mycia skóry odpowiednim kosmetykiem, albo skorzystać z masażera wyposażonego w głowice masujące ze szczoteczkami do oczyszczania i masażu twarzy. To urządzenie przenośne i o ergonomicznym kształcie, które nie tylko wspomaga codzienną pielęgnację, ale także poprawia ukrwienie naskórka, odżywia i niweluje oznaki zmęczenia.

MASAŻ TWARZY – KORZYŚCI

Jeśli będziesz systematyczny, to rezultaty z pewnością pozytywnie Cię zaskoczą. Masaż twarzy dotlenia skórę, dzięki czemu staje się ona bardziej wypoczęta i promienna. Co więcej, zmniejsza obrzęki i opuchliznę, a poza tym stymuluje produkcję kolagenu. Redukuje nowopowstałe zmarszczki, a te głębokie znacznie wygładza. To także chwila relaksu i odprężenia – moment, w którym zapomnisz o napięciu i stresie dnia codziennego. Jak widać, nie zawsze są nam potrzebne inwazyjne zabiegi kosmetyczne, by skóra stała się jędrna i wyglądała zdrowo. Masując regularnie twarz, jesteśmy w stanie osiągnąć takie efekty bez wychodzenia z domu.

Przeczytaj więcej

Blizny a fizjoterapia

Blizny a fizjoterapia

Blizny powstają w wyniku różnych sytuacji jak oparzenia, urazy, zabiegi czy operacje. Często powodują ból, dyskomfort i ciągnięcie skóry, a oprócz tego bywają nieestetyczne wizualnie. Ich wygląd oraz stan są zależne od wielkości rany, przebiegu gojenia i czasu, jaki upłynął od danego wydarzenia. Na szczęście istnieje wiele metod, które pomagają zadbać o te nietypowe zmiany skórne i zmniejszyć ich widoczność. Jedną z nich jest masaż, który jako kompleksowe działanie przynosi bardzo dobre efekty.

CZYM JEST BLIZNA?

Blizna, a dokładniej tkanka łączna, powstaje w procesie gojenia się rany. Może być płaska i gładka, zanikowa (atroficzna) lub przerostowa (hipertroficzna). Za zadanie ma scalać brzegi rany i uzupełniać ubytki skóry, wynikające z jej uszkodzenia. Niektóre z nich znikają bez śladu, inne zaś wymagają konkretnego leczenia i pielęgnacji. Im dłuższy i trudniejszy jest to proces, tym większe prawdopodobieństwo, że blizna pojawi się na naszym ciele. Po zagojeniu zmiana przyjmuje najczęściej różowy, lekko perłowy odcień, który wyraźnie różni się od naturalnego koloru naskórka. Tak jak zostało już wspomniane, na jej ostateczny wygląd i kształt ma wpływ wiele czynników (np. rodzaj urazu, miejsce na ciele, czas gojenia), w tym również predyspozycje genetyczne.

PIELĘGNACJA BLIZNY

Od samego początku trzeba postawić na dobrze dobraną pielęgnację. Z pewnością ma ona ogromny wpływ na wygląd blizny w przyszłości. Warto pamiętać o odpowiednim poziomie nawilżenia, który zapobiega wysychaniu rany – tutaj pomocne będą wilgotne opatrunki. Oprócz tego w pierwszych tygodniach należy unikać mocnego słońca, opalania czy wizyt w solarium, ponieważ może to zaburzyć właściwy proces gojenia się rany. W efekcie blizna może stać się twarda i przerośnięta. Aby wspomóc proces gojenia dobrze jest używać specjalistycznych kremów i maści, które w składzie mają witaminę E lub zawierają wyciąg z cebuli bądź heparyny. Można także wypróbować plastry lub żele silikonowe, które kontrolują powstawanie nowych włókien kolagenowych. Bardzo dobrym sposobem, w opozycji do metod farmakologicznych, jest również rozciąganie i masowanie okolic blizny – w ten sposób nowe tkanki są pobudzane do prawidłowego działania.

MASAŻ BLIZN

Istnieją różne techniki terapii blizn. To, na jaką konkretnie zdecyduje się fizjoterapeuta, zależy od stanu naszej zmiany oraz miejsca, w jakim znajduje się na ciele. Masaż można wykonać zaraz po zasklepieniu się rany – najpierw okolice, a później samą bliznę. Najczęściej w pierwszym etapie wykorzystywane są techniki: głębokiego głaskania, powolnego rozcierania, ugniatania podłużnego, uciskania pierścieniowego. Usprawnia to krążenie całego obszaru, w którym znajduje się blizna. Następny krok to bezpośrednia praca nad okolicą powstałej zmiany – rozpoczyna się ją od obwodu w kierunku brzegów rany. Stosuje się wtedy metodę głębokiego rozcierania kciukami.

KINESIOTAPING A BLIZNY

Innym sposobem jest kinesiotaping, który skutecznie przywraca sprawność ruchową, ale również wspomaga leczenie blizn. Oklejanie redukuje napięcia i uczucie ściągania oraz wygładza i rozpłaszcza strukturę. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko powstania zrostów, które mogą ograniczyć ruchomość ciała. Taśmy wykorzystywane do tej terapii mają zbliżoną elastyczność i grubość do naszej skóry, przez co krew krąży z większą swobodą, a zrastanie się blizn nie jest dla nas aż tak bolesne. Warto jednak pamiętać, że przed skorzystaniem z metody kinesiotapingu nasza rana powinna być w pełni zagojona.

MOBILIZACJA BLIZN – EFEKTY

Praca z blizną jest niezwykle ważna, dlatego wizyta u fizjoterapeuty będzie dobrym rozwiązaniem, jeśli na swoim ciele masz ranę po:

  • cesarskim cięciu
  • operacji powłok brzusznych
  • operacji ortopedycznej
  • oparzeniu
  • głębokim skaleczeniu
  • laparoskopii
  • złamaniu otwartym

Mobilizacja zarówno świeżych blizn, jak i tych starszych może przynieść naprawdę dobre efekty. W rezultacie zwiększa się ich elastyczność oraz znika dyskomfort związany z ograniczeniami ruchu. Poprawia się jakość tkanki bliznowatej, a struktura naszej nietypowej zmiany wygląda korzystniej wizualnie. Pamiętajmy, że blizny są naturalnym procesem gojenia się ran, dlatego warto o nie zadbać od samego początku, by nie przeszkadzały nam w codziennym funkcjonowaniu.

Przeczytaj więcej

    Dbamy o Twoją prywatność

    Sklep korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Pliki cookie służą do personalizacji reklam Google. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

    OK
    pixel