Masaż kobiet w ciąży

2022-03-11
Masaż kobiet w ciąży

Kiedyś wizyta kobiet w ciąży u masażysty bądź fizjoterapeuty była rzadką praktyką, a większość osób traktowała ją jako ryzykowną zachciankę. Zauważono jednak, że praca z ciałem kobiety zarówno przed, w trakcie, jak i zaraz po ciąży przynosi wiele korzyści. Dlatego coraz więcej specjalistów oraz terapeutów uroginekologicznych zajmuje się świadomą pracą w tej dziedzinie. Na co zatem powinno się zwrócić uwagę, by masaż był w pełni bezpieczny i maksymalnie komfortowy?

MASAŻ W CIĄŻY – O CZYM WARTO WIEDZIEĆ

Czas ciąży jest okresem wyjątkowym, w którym zachodzi bardzo wiele zmian w organizmie kobiety. Dlatego dobrze wiedzieć, że pierwszy trymestr oraz ostatni miesiąc przed rozwiązaniem nie są odpowiednim momentem na masaż. Na samym początku ciąży występuje wzmożona organogeneza. Z kolei na jej końcu ciało przygotowuje się już do porodu, więc nie powinno się pobudzać tego procesu dodatkowymi bodźcami. Z tego powodu, do wszelkich zabiegów i praktyk dla ciężarnych powinniśmy podchodzić z rozwagą i ostrożnością. Jednak poza tymi dwoma szczególnymi okresami ciąży, kobiety mogą pod kontrolą fizjoterapeuty lub masażysty zadbać o siebie i swoje samopoczucie. Delikatny masaż pomoże rozluźnić spięte mięśnie, poprawi odżywienie tkanek, zredukuje występowanie opuchlizn kończyn dolnych, a co najważniejsze, przyniesie przyszłej mamie uczucie zrelaksowania, bezpieczeństwa i spokoju. Zazwyczaj wykonuje się go w takich pozycjach:

  • w leżeniu na boku – masaż grzbietu (przeciwbólowy)
  • w leżeniu na plecach – masaż kończyn (przeciwobrzękowy)
  • w siedzeniu – masaż karku (przeciwbólowy)

KONTROLUJ SYTUACJĘ

To nic dziwnego, że kobiety w ciąży mają wiele obaw przed skorzystaniem z usług fizjoterapeuty bądź masażysty. Należy pamiętać, by przed jakimkolwiek zabiegiem przeprowadzić wnikliwy wywiad. To podstawa każdej pracy z pacjentem, lecz w przypadku ciężarnych jest to nadrzędny priorytet. Specjalista powinien zwrócić uwagę na wszystkie objawy i symptomy, które nakierują go na dobranie właściwej terapii oraz technik. Niektóre z nich mogę być także sygnałem, że masaż w danym momencie nie jest dobrym rozwiązaniem i kobieta, w trosce o swoje zdrowie oraz maluszka, powinna skonsultować je z lekarzem.

MASAŻ KOBIET W CIĄŻY – PRZECIWWSKAZANIA

Niestety mimo największych chęci zdarza się czasami, że kobieta nie może skorzystać z pomocy fizjoterapeuty. Niektóre schorzenia oraz dolegliwości mogą wykluczać pacjentkę z powodu zwiększonego ryzyka zarówno dla niej, jak i dziecka. Nadciśnienie tętnicze, choroby serca, anemia, cukrzyca, choroby nerek, tarczycy, trzustki czy różnego rodzaju patologie ciąży, powinny być przeciwwskazaniem i lampką alarmową dla każdego specjalisty.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2022
pixel