Blog
Stoły do masażu – konstrukcja aluminiowa czy drewniana?

Jesteś mobilnym masażystą lub wręcz przeciwnie, pracujesz stacjonarnie, lecz na bardzo małej przestrzeni? Potrzebujesz przenośnego sprzętu, który będzie niezwodny i wygodny w transporcie? Oto rozwiązanie dla Ciebie – składane stoły do masażu. Przede wszystkim charakteryzują się tym, że po złożeniu nie zajmują wiele miejsca, a dodatkowo są wystarczająco lekkie, by móc je przenosić z miejsca na miejsce. To idealna propozycja zarówno dla początkujących, jak i długo działających w zawodzie masażystów czy fizjoterapeutów. Wybierając przenośne łóżko do masażu, musisz zdecydować nie tylko o wymiarach, grubości pianki czy dodatkowych akcesoriach, ale również o jego konstrukcji.
SKŁADANE STOŁY DO MASAŻU I ICH KONSTRUKCJA
Na rynku można znaleźć wiele modeli stołów składanych. Dlatego na samym początku, aby ułatwić sobie poszukiwania tego idealnego, zastanów się, jaki stelaż będzie dla Ciebie najlepszy. I tutaj pojawia się pytanie: konstrukcja aluminiowa czy drewniana? Spokojnie, niezależnie od tego, jaka padnie decyzja, nie martw się o trwałość nowego sprzętu, ponieważ profesjonalne stoły do masażu, niezależnie od konstrukcji, muszą być bezpieczne i testowane jakościowo. Jeśli jednak chcesz dowiedzieć się czegoś więcej, sprawdź nasze porównanie:
- KONSTRUKCJA ALUMINIOWA: aluminiowe stoły do masażu zazwyczaj są nieco lżejsze (ok. 10%) od drewnianych. Można zauważyć, że wybierane są częściej przez mobilnych masażystów i fizjoterapeutów. Ich użyteczną cechą jest z pewnością możliwość regulacji w systemie FAST LOCK (szybka regulacja wysokości blatu). Co więcej, są bardziej odporne na wilgoć, więc bez problemu wykonasz zabiegi również w plenerze. Stoły do masażu ze stelażem aluminiowym sprawdzą się dobrze w nowoczesnych wnętrzach.
- KONSTRUKCJA DREWNIANA: aluminiowe stoły do masażu statystycznie częściej są wybierane przez masażystów, pracowników salonów SPA i kosmetologów z racji swojego naturalnego wyglądu i estetyki wykonania. Doceniane są także przez osoby, które lubią pracować na naturalnych tworzywach. W najlepszych modelach zarówno nogi, jak i sklejka pokryte są ochronnym lakierem, który zabezpiecza przed zarysowaniami i uszkodzeniem powierzchni. Co istotne, w stołach drewnianych mamy możliwość zastosowania buku naturalnego bądź buku barwionego, dzięki czemu można z łatwością dopasować kolorystykę łóżka do naszego gabinetu – podkreśli to jego ciepły i przyjazny klimat.
A co ze skrzypieniem? Nowoczesne stoły do masażu, zarówno aluminiowe, jak i drewniane zostały wyposażone, w obawie przed niechcianymi dźwiękami, w specjalny system wyciszający. Dlatego też rodzaj konstrukcji nie ma znaczącego wpływu na ich skrzypienie. Podobnie jest w przypadku stopnia wytrzymałości – stelaż drewniany i aluminiowy nie różnią się od siebie znacząco. Możesz mieć więc pewność, że niezależnie jaki model łóżka wybierzesz, poradzi on sobie bez problemu z dużym naciskiem podczas zabiegu lub większym ciężarem ciała pacjenta.
Olejki eteryczne i najlepsze jesienno-zimowe zapachy

Z dobrodziejstw aromaterapii korzysta coraz więcej osób. Nic dziwnego, każdy z nas uwielbia takie wspaniałe połączenia, czyli cudownego, często zmysłowego zapachu z dobroczynnym działaniem składników aktywnych zawartych w olejkach eterycznych. Dodatkowo to również świetny sposób na urozmaicenie zabiegów w gabinetach masażu i fizjoterapii, w salonach kosmetycznych i SPA. Aromaterapia pomaga stworzyć wyjątkową atmosferę, dzięki której pacjent jeszcze bardziej się odpręża i relaksuje. Zbliżający się sezon jesienno-zimowy to dobry moment, by z niej skorzystać i poznać jej niezwykłą moc. To także czas na eksperymenty z zapachem, a nic tak nie sprzyja jesiennej aurze, jak nieoczywiste, korzenne i zmysłowe aromaty.
OLEJKI ETERYCZNE I ZAPACHY JESIENI
Zapewne każdy z nas ma swoje ulubione zapachy, które w dany sposób oddziałują i wywołują różne reakcje. Dlatego też wybór odpowiedniego olejku eterycznego może mieć wpływ na uczucia naszego pacjenta oraz stopień odprężenia podczas przeprowadzanego masażu. W zależności od potrzeb indywidualnych możemy wybrać olejki eteryczne, które uspokajają wewnętrznie i dają poczucie błogiego spokoju lub wręcz przeciwnie, dodają energii i siły do działania. Nie da się ukryć, że jesienną porą klienci częściej decydują się na relaksujące, rozgrzewające i wyciszające zabiegi, które rozluźniają całe ciało. Dlatego w tym szczególnym okresie możesz postawić na olejki eteryczne o zapachach takich, jak:
- Olejek eteryczny świerkowy – tworzy relaksującą atmosferę, przynosi harmonię i równowagę. Jest powszechnie stosowany w okresowych spadkach energii. Choć zapach może wydawać się oczywisty, ma w sobie niesamowitą głębię. Poza chłodnym, drzewno-zielnym, leśnym aromatem, czuć także balsamiczne nuty, często spotykane w przyrodzie. Ten olejek eteryczny stosowany w trakcie masażu daje ulgę zmęczonym, napiętym mięśniom. Zmniejsza także widoczność cellulitu i wspaniale oczyszcza skórę.
- Olejek eteryczny cynamonowy – działa przeciwzapalnie, ma właściwości rozgrzewające i pobudzające krążenie. Oprócz tego jest jednym z najsilniejszych antyseptyków, poprawia koncentrację oraz zwiększa aktywność mózgu. Olejek ma jeszcze jedno ważne zastosowanie, o którym nie wszyscy wiedzą – zwiększa nasze libido. Jego zapach jest intensywny: odnajdziemy w nim nuty korzenne, pieprzowe i drzewne.
- Olejek eteryczny goździkowy – ma szerokie zastosowanie i wykazuje działanie znieczulające i rozgrzewające: łagodzi bóle reumatyczne i mięśniowe, szczególnie w połączeniu z delikatnym masażem. Pobudza i energetyzuje, a dodatkowo jest naturalnym źródłem przeciwutleniaczy. Olejek znany jest ze swojego złożonego, korzennego zapachu – lekko pikantnego z nutą słodyczy.
- Olejek eteryczny paczuli – podnosi na duchu, odpręża i rozjaśnia umysł, przynosi także ulgę w bezsenności. Oprócz tego wygładza i poprawia koloryt cery dojrzałej. Działa również korzystnie w zmianach trądzikowych oraz w walce z cellulitem. Mocny, ziemisty, korzenny bukiet zapachowy zawdzięcza mieszance związków eterycznych o działaniu uspokajającym, antydepresyjnym i przeciwzapalnym.
- Olejek eteryczny Zapach Świąt – zawiera mieszankę olejków eterycznych takich, jak: pomarańcza, sosna, goździki oraz cynamon. Jest to zatem wyjątkowe połączenie, które sprawdzi się w okresie zimowym, a zwłaszcza Świąt Bożego Narodzenia. Wpływa ono niezwykle pozytywnie na ciało i psychikę, relaksuje, rozgrzewa i działa bakteriobójczo. Wydobywający się aromat jest zmysłowy i upajający, ponieważ stworzony przez samą naturę.

Olejki eteryczne nie tylko mają piękne zapachy, przede wszystkim z ich pomocą można zadbać o aspekty zdrowotne. Stosowane są na wiele sposobów: miejscowo na skórę, w inhalacjach, relaksujących kąpielach czy delikatnych masażach. Pamiętajmy, by przed zakupem sprawdzić ich skład – najlepiej by był w pełni naturalny, bez zbędnych dodatków.
Jesień może być piękna i aromatyczna. Niech zawita także w Twoim gabinecie! Olejki eteryczne pomogą Ci wprowadzić cudowny nastrój, a aromaty unoszące się w powietrzu ukoją zmysły pacjenta.
Stół rehabilitacyjny – co musisz o nim wiedzieć?

Jeśli jesteś fizjoterapeutą lub masażystą, z pewnością zdajesz sobie sprawę, jak istotne jest właściwe wyposażenie Twojego gabinetu. Poza wystrojem wnętrza równie ważne są sprzęty, z których będziesz korzystać podczas codziennej pracy. Odpowiednio dobrany stół rehabilitacyjny to pierwszy krok do Twojego sukcesu. Jego konstrukcja, grubość pianki, możliwość regulacji czy inne, dodatkowe funkcje z pewnością ułatwią Ci wykonanie pełnowymiarowego zabiegu. Co więcej, zwiększą także komfort i bezpieczeństwo pacjenta. Wybór takiego stołu jest zatem nie lada wyzwaniem, w końcu będzie Ci on służył przez wiele lat. Musi być to dobrze przemyślana decyzja.
STÓŁ REHABILITACYJNY I JEGO PRZEZNACZENIE
Szukasz odpowiedniego modelu stołu do masażu i nie wiesz, jakie kryteria wyboru przyjąć? Przede wszystkim musisz się zastanowić, w jakim celu będziesz go wykorzystywać. Niezależnie od tego, czy będzie to praca stacjonarna, czy mobilna, potrzebujesz sprawdzonego sprzętu, który pod każdym względem spełni Twoje oczekiwania. Terapia manualna, terapia powięziowa, masaże relaksacyjne, masaże sportowe, zabiegi kosmetyczne, a może masaż kobiet w ciąży? To, jaką techniką się posługujesz, będzie determinować wszelkie parametry techniczne stołu, na które musisz zwrócić szczególną uwagę. Kluczowymi aspektami będą wtedy: długość i szerokość blatu, grubość pianki, jakość tapicerki, wytrzymałość na obciążenia czy zaawansowana regulacja. Stół rehabilitacyjny powinien być także dobrany do Twojego wzrostu, dzięki czemu zadbasz o swoją ergonomię, dobrą postawę ciała i komfort pracy.
STÓŁ REHABILITACYJNY – NAJWAŻNIEJSZE CECHY
Na rynku można znaleźć wiele modeli stołów rehabilitacyjnych: przenośnych – składanych, jak i stacjonarnych. Zatem, gdy zadecydowałeś już o swoim trybie pracy oraz do jakich technik będziesz wykorzystywać ten specjalistyczny sprzęt, pomyśl również o jego funkcjonalności. Oto cechy, na które szczególnie musisz zwrócić uwagę:
- 1. Regulacja wysokości: mechaniczna lub elektryczna (sterowana za pomocą ramy lub pilota ręcznego). Z pewnością elektryczna regulacja wysokości daje większą możliwość szybkiego ustawienia stołu we właściwej pozycji, dobranej do potrzeb pacjenta, jak i masażysty. Pamiętaj, by sprawdzić również jego maksymalny i minimalny zakres regulacji. W niektórych przypadkach konieczne jest dobranie odpowiedniej wysokości tak, by wykonywanie różnorodnych ćwiczeń z pacjentem czy zabiegów było w pełni skuteczne i komfortowe.
- 2. Konstrukcja stołu i ilość segmentów leżyska. Warto zauważyć, że najbardziej zaawansowane modele będą składały się z wielu części, przykładowo stół rehabilitacyjny EVERO X7 został wyposażony w multifunkcyjny 7-segmentowy blat z możliwością zaawansowanej regulacji. Dla porównania stół rehabilitacyjny AGILA 2 ma tylko 2 segmenty, lecz jest to rozwiązanie w pełni wystarczające, aby przeprowadzić pełnowymiarowy i komfortowy zabieg. Wszystko tak naprawdę zależy od indywidulanych preferencji oraz techniki, jaką posługuje się specjalista. Wielosegmentowe blaty docenią przede wszystkim terapeuci manualni lub osteopaci, z kolei osoby, wykonujące klasyczne masaże, mogą postawić na stoły 2, 3, bądź 4-częściowe.
- 3. Dodatkowe wyposażenie, zwiększające funkcjonalność stołu rehabilitacyjnego. Komfortowe podłokietniki, otwór na twarz wycięty w zagłówku i dopasowana do niego zatyczka, podgłówek z poduszką, system jezdny, czy wieszak na podkład w rolce, to elementy, które usprawnią Twoją pracę i zwiększą efektywność.
Profesjonalny, dobrej jakości stół rehabilitacyjny nie tylko ułatwia pracę fizjoterapeutów i masażystów. To również sprzęt, dzięki któremu Twój pacjent będzie czuł się komfortowo i bezpiecznie. A w tym przypadku nie ma nic lepszego, jak świadomość, że klient jest w pełni zadowolony, a Twoja usługa została wykonana na najwyższym poziomie.