Blog

Higiena w gabinecie masażu i fizjoterapii - Jak dbać o czystość?

Higiena w gabinecie masażu i fizjoterapii - Jak dbać o czystość?

Fundamentalnym elementem dla każdego specjalisty jest stół do masażu, zarówno stacjonarny, jak i składany wymaga odpowiedniego wyposażenia mającego na celu zapewnić sterylność klientowi. W przypadku najczęściej używanego mebla w gabinecie, postaw na pokrycia!

CZEMU SŁUŻY POKRYCIE STOŁU DO MASAŻU?

Pokrycie do masażu to nie tylko higieniczne rozwiązanie dla bezpieczeństwa klientów. Czy wiedziałeś, że pokrycie ma za zadanie również chronić Twój stół do masażu przed niechcianym działaniem kosmetyków do masażu oraz zapobiegać przetarciom tapicerki? Inwestując w wysokiej jakości pokrycia, nie tylko dbasz o higienę – przedłużasz również „życie” Twojego stołu!

POKRYCIE WIELORAZOWE, CZY JEDNORAZOWE?

Odpowiednie prześcieradło dobierz według własnych preferencji, na podstawie wcześniejszych doświadczeń z różnymi materiałami i rodzajami pokryć. Zdecyduj, czy lepiej pracuje Ci się na podkładach wielorazowych, czy może wolisz wymieniać materiał po każdym użyciu.

Jeśli nie możesz się zdecydować, zapytaj swoich klientów, na jakim prześcieradle czują się najbardziej komfortowo. Możesz również dokonać wyboru na podstawie ilości zabiegów – jeśli dziennie odwiedza cię kilku interesantów, możesz zastanowić się nad wyborem jedynie pokryć wielorazowych – ich pranie nie będzie wtedy tak dużym problemem, jak w przypadku większej ilości odwiedzających Twój gabinet.

Bez wątpienia prześcieradła jednorazowe to wygoda dla fizjoterapeuty, czy masażysty, gdyż nie jest konieczne dbanie o czystość poszczególnych materiałów, wyrzucane są one po każdym zabiegu. Zestawy jednorazowych podkładów na stół, czy zagłówek to zdecydowane bestsellery i ulubieńcy specjalistów. Nadają się perfekcyjnie do gabinetów terapii manualnej, gdzie komfort i relaks nie grają roli.

Podkłady wielorazowe – frotte, materiałowe, bądź te olejoodporne to strzał w dziesiątkę w przypadku salonów masażu. Podczas technik skupiających się na odprężeniu i relaksie używa się wiele specyfików mogących zaszkodzić kondycji tapicerki stołu oraz zaburzyć sterylność. Wybierz więc odpowiednią ochronę, która skutecznie zapobiegnie niechcianym efektom działania kosmetyków do masażu i zapewni czystość każdemu następnemu klientowi.

Jeśli używasz olejków do masażu, opcją dla Ciebie jest pokrycie olejoodporne, które nie pozwoli kosmetykowi dostać się do delikatnej tapicerki stołu. Na takie pokrycie warto nałożyć prześcieradło, aby zapewnić klientowi maksymalną wygodę.

W salonach SPA postaw na miłe w dotyku i delikatne dla skóry materiały, aby zwiększyć komfort masażu i zapobiec podrażnieniom skóry.

POKRYCIA JEDNORAZOWE

Na rynku od lat toczy się bitwa podkładów jednorazowego użytku. Z jakiego materiału mają być wykonane? Czy najdroższy jest najlepszy? Czym różni się pokrycie włókninowe od celulozowego? Krótko o nich:

 • Włókninowy – miękki i delikatny, ale jednocześnie wytrzymały, przepuszcza powietrze i zapewnia wysoki komfort klientom
 • Celulozowy – jest wytrzymały na rozciąganie i przedzieranie, a jego dwuwarstwowa powierzchnia charakteryzuje się dużą chłonnością. Zapewnia łatwe utrzymanie czystości, a dzięki temu, że jest idealnie biały, wpisuje się w sterylny klimat gabinetów

Przy wyborze podkładu jednorazowego najbardziej kluczowym parametrem jest jego gęstość, to ona mówi, jak bardzo wytrzymały jest materiał. Warto więc zwracać uwagę na tę wartość na kartach produktu. Podkład o zbyt małej gęstości będzie bardziej podatny na uszkodzenia.

POKRYCIA WIELORAZOWE

W przypadku prześcieradeł wielorazowego użytku, jest wiele opcji – różne materiały i rozmaite kolory. Należy pamiętać, że podkłady np. frotte są często w różnych rozmiarach i pasują na różne stoły – wybierz odpowiednie dla siebie.

Nie jest to dobry wybór dla leniwych, niestety takie podkłady trzeba prać. Decydując się na nie, pamiętaj o utrzymaniu odpowiedniej higieny.

ŚRODKI CZYSTOŚCI

Przed przyjściem klientów zadbaj o czystość całego gabinetu – przydadzą się do tego różne środki dezynfekujące, pamiętaj o dokładnym przygotowaniu stołu i wszelkich akcesoriów.

W zależności od preferencji, wybierz płyn czyszczący lub chusteczki nawilżane – oba rozwiązania pozwolą ci na wysprzątanie gabinetu „na błysk”.

Najlepiej wybierać środki proponowane w sklepach sprzedających akcesoria do masażu i fizjoterapii. Kupując uniwersalny płyn, czy żel możemy uszkodzić tapicerkę stołu bądź powierzchnię innych mebli. Klient może również dostać reakcji alergicznej na składniki zawarte w standardowych środkach czyszczących.

Najlepszym rozwiązaniem będzie zdecydowanie się na płyny dedykowane do gabinetów i salonów masażu – masz pewność, że nie podrażnią skóry klienta ani nie zaszkodzą tapicerce.

HIGIENA W SALONIE SPA

W salonach poświęconych dostarczeniu odprężających sesji masażu należy zadbać również o sterylność ręczników oferowanych klientom. Jeśli wykonujesz swoją pracę w wilgotnym i ciepłym miejscu, należy zwrócić szczególna uwagę na czystość wszystkich tkanin w pomieszczeniu – to tam może znajdować się większość bakterii. Zadbaj o komfort klienta jednocześnie troszcząc się o jego zdrowie i bezpieczeństwo – zainwestuj w podgrzewacz do ręczników ze sterylizatorem UV. Tym sposobem tkanina będzie delikatna i ciepła w dotyku, ale też odpowiednia dla klienta.

Pamiętaj, że odpowiednia higiena to klucz do przyjemnego doświadczenia zarówno Twojego, jak i Twoich klientów. Pomyśl, jakie rozwiązania będą odpowiednie do wdrożenia na co dzień, tak aby nie sprawiły Ci one trudności i nie odebrały satysfakcji i radości wykonywanej pracy!

Przeczytaj więcej

Masaż gorącymi kamieniami: Przytulna terapia na jesienne wieczory

Masaż gorącymi kamieniami: Przytulna terapia na jesienne wieczory

W miarę jak zbliża się jesień, a dni stają się krótsze, pragnienie ciepła i przytulności staje się coraz silniejsze. To właśnie teraz, w momencie, gdy otaczająca nas przyroda zmienia się w barwne palety, warto poświęcić chwilę na odprężający masaż. Ciepło kamieni, rozpływające się na skórze, przynosi ulgę, tworząc wyjątkowe uczucie relaksu i harmonii. To praktyka, która pozwala na oderwanie się od codziennego zgiełku i znalezienie wewnętrznego spokoju, na wzór tego, jak przyroda przygotowuje się do zimowego spokoju.

Masaż przy użyciu gorących kamieni ma długie i fascynujące korzenie, sięgające starożytnych czasów różnych kultur na całym świecie. Początki tej praktyki można znaleźć w tradycjach Azji, Ameryki Północnej, Afryki oraz Oceanii. Każda z tych kultur miała swoje unikalne podejście do wykorzystania gorących kamieni w celach terapeutycznych i relaksacyjnych.

 1. Starożytna Chińska Medycyna: W starożytnych Chinach gorące kamienie były wykorzystywane w praktykach medycyny tradycyjnej. Chińczycy wierzyli, że energia życiowa, znana jako "qi" lub "chi", przepływa przez ciało wzdłuż ścieżek zwanych "meridianami". Gorące kamienie były umieszczane na określonych punktach meridianów, aby stymulować przepływ energii i przywrócić równowagę energetyczną.
 2. Indianie Północnoamerykańscy: Indianie plemion północnoamerykańskich wykorzystywali gorące kamienie w obrzędach uzdrawiania i ceremoniach duchowych. Kamienie, często nagrzewane w ogniu, były umieszczane w jamach lub dołkach w ziemi, a następnie osoby biorące udział w ceremonii kładły się na nich. Wierzyli, że ciepło kamieni ma moc oczyszczania energetycznego i uzdrawiania.
 3. Hawajskie Tradycje Lomi Lomi: W Hawajskiej tradycji masażu Lomi Lomi, gorące kamienie były używane do głębokiego masażu relaksacyjnego. Kamienie były trzymane w dłoniach terapeuty i delikatnie wmasowywane w ciało osoby masowanej. To podejście miało na celu nie tylko rozluźnienie mięśni, ale także przyniesienie harmonii ducha.
 4. Tradycje Azteckie i Majów: W Mesoameryce, starożytne kultury stosowały kamienie w rytuałach uzdrawiania i obrzędach związanych z kultem Słońca. Kamienie były nagrzewane w ogniu i umieszczane na ciele osób, które miały doświadczyć uzdrawiającego działania ciepła.

Obecnie masaż przy użyciu gorących kamieni jest popularną praktyką w wielu ośrodkach SPA i gabinetach terapeutycznych na całym świecie. Współcześni terapeuci stosują różne techniki, a kamienie dobierane są w zależności od rodzaju masażu i zastosowań terapeutycznych. Praktyka ta ewoluowała na przestrzeni wieków, łącząc w sobie mądrość starożytnych kultur z nowoczesnym podejściem do zdrowia.

Przy użyciu kamieni do masażu można wykonywać różnorodne rodzaje masaży, które zapewniają zarówno fizyczne, jak i duchowe korzyści. Oto kilka popularnych rodzajów masaży, które można wykonać z pomocą kamieni:

 1. Masaż relaksacyjny z gorącymi kamieniami: Ten rodzaj masażu skupia się na relaksie i odprężeniu. Gorące kamienie są umieszczane na ciele lub delikatnie wmasowywane w mięśnie, co pomaga rozluźnić napięcie i stres.
 2. Masaż głęboki z kamieniami: Masaż głęboki z wykorzystaniem kamieni to intensywniejsza forma terapii, skupiająca się na rozluźnieniu głęboko położonych mięśni. Kamienie pomagają rozgrzać tkanki mięśniowe, umożliwiając terapeucie docieranie do bardziej zatopionych warstw mięśni.
 3. Masaż aromaterapeutyczny z kamieniami: W połączeniu z olejami eterycznymi, kamienie do masażu mogą tworzyć wyjątkowe doświadczenie aromaterapeutyczne. Kombinacja ciepła kamieni i zapachów olejków pomaga w głębokim odprężeniu i relaksie.
 4. Masaż energetyczny z kamieniami: Kamienie o różnych właściwościach energetycznych mogą być umieszczane na konkretnych punktach energetycznych ciała, takich jak czakry, aby stymulować przepływ energii i przywrócić harmonię wewnętrzną.
 5. Masaż twarzy i głowy z kamieniami: Kamienie mogą być również wykorzystane do masażu twarzy i skóry głowy. Delikatne ruchy z użyciem kamieni mogą pomóc w redukcji napięcia mięśni twarzy oraz poprawie krążenia skórnego.

Zalety kamieni do masażu

Masaż kamieniami ma wiele dobroczynnych korzyści. Oto kilka z nich:

 • Rozluźnienie mięśni: Kamienie, podgrzewane do odpowiedniej temperatury, pomagają rozluźnić napięte mięśnie, co przyczynia się do ogólnego rozluźnienia ciała.
 • Poprawa krążenia: Ciepło kamieni i ich delikatny nacisk na skórę stymulują krążenie krwi, co może przynieść ulgę w bólach i obrzękach.
 • Redukcja stresu: Masaż kamieniami działa kojąco na układ nerwowy, pomagając w redukcji stresu, niepokoju i poprawie samopoczucia.
 • Harmonizacja energetyczna: Wierzy się, że kamienie mają unikalne właściwości energetyczne, które mogą pomóc w balansowaniu energii w organizmie.

Wykorzystywanie kamieni do terapeutycznego masażu ma długą historię i jest wciąż cenione przez wielu specjalistów i klientów na całym świecie. Kamienie do masażu marki Habys sprawdzą się zarówno jako akcesorium na początek, jak i podczas bardziej zaawansowanej praktyki.

Przeczytaj więcej

Jesień w twoim gabinecie? - Bądź przygotowany!

Jesień w twoim gabinecie? - Bądź przygotowany!

Kiedy dni stają się krótsze, a liście zaczynają powoli zmieniać odcień, wiemy, że nadeszła jesień. Okres przejścia między gorącym latem a mroźną zimą to czas pełny rozmaitych barw, aromatów i nastrojów. To idealny moment na zadbanie o siebie w duchu odprężenia i relaksu. W sezonie, gdy natura wkracza w fazę spokoju, warto skupić się na swoim ciele i umyśle, dając im szansę na regenerację i odprężenie.

Czego potrzebujemy w takim przypadku? Bez wątpienia, przyjemnego masażu, a towarzyszyć mu mogą wyjątkowe kosmetyki, które przeniosą nas w świat cudnych, jesiennych zapachów i pomogą przetrwać chłodne i coraz dłuższe wieczory.

Świeca do masażu

Najlepszym sposobem na rozgrzanie ciała jesienią jest relaksująca sesja w towarzystwie świec do masażu. Twoi klienci zastanawiają się, jak to wygląda? Czy gorąca, roztopiona świeca nie podrażni ich skóry? Zaproś ich do wypróbowania niecodziennej formy relaksu na własnym ciele! Zapewniam Cię, że Twoi klienci zakochają się w tym zabiegu, a ty będziesz potrzebować coraz więcej świeczek o przeróżnych zapachach. Nie chcesz chyba używać jednego i tego samego aromatu całą jesień. Potrzebujesz rady? Przychodzę z pomocą!

 • Czekoladowa pokusa to słodki zapach, który poprawi nastrój i pobudzi zmysły. Ostrzegam – może sprawić, że zarówno masażysta, jak i klient poczuje ogromną ochotę na coś słodkiego!
 • Słoneczna pomarańcza to aromat dla tych, którzy tęsknią za letnimi południami i chcą znowu przenieść się kilka tygodni wstecz. Cytrusowy zapach doda energii i zapewni odprężenie.
 • Medytacja - zapach drzewa sandałowego jest uspokajający i relaksujący, a cedr dodaje mu głębi i świeżości.

Nie zapomnij o stworzeniu w swoim gabinecie spokojnej, jesiennej atmosfery – przygotuj ciepłe ręczniki, zapal świeczki, puść relaksacyjną playlistę!

Olejki do masażu

Zadbaj o różnorodność zapachów podczas sesji masażu i zapewnij klientowi najlepsze możliwe doznania. Odśwież swoją kolekcję, tak aby pasowała do zbliżającej się dużymi krokami jesieni. Podczas gdy wszystko dookoła się zmienia i przygotowuje do zimowego snu, postaw na delikatne i słodkie aromaty. Czas schować energetyzujące, cytrusowe olejki do szafki i wziąć na tapetę uspokajające, rozgrzewające kosmetyki. Ten czas w roku sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na skorzystanie z masażu na poprawę humoru oraz ocieplenie i umilenie monotonnych wieczorów. Pamiętaj więc, aby zrobić spory zapas wszelkich potrzebnych akcesoriów!

 • Reya Pure Relax to delikatny i subtelny zapach, który spodoba się każdemu! Jest uniwersalny, dlatego to absolutny MUST-HAVE w każdym salonie.
 • Kanu o zapachu Lawenda-Sandał to wybór dla poszukujących zapachowej uczty.
 • Olejek do masażu Coffee & cinnamon to hipnotyzujący i mocny aromat, który świetnie rozgrzewa.

Nie zapomnij, że najważniejsze jest stworzenie odpowiedniego klimatu. Udekoruj swój gabinet w jesiennych kolorach, zadbaj o odpowiednią temperaturę i wilgotność powietrza. Dobrym rozwiązaniem będzie podgrzanie ręczników, na co pozwoli podgrzewacz do ręczników. Polecany model jest wyposażony w sterylizator UV, dlatego nie trzeba martwić się o higienę ciepłego materiału.

Kosmetyki do masażu są jak magiczne eliksiry, które łączą w sobie właściwości pielęgnacyjne i aromaterapeutyczne. Wybierając produkty oparte na naturalnych składnikach i słodkich, mocnych zapachach, dajemy sobie szansę na wyjątkowe doświadczenie, odprężenie i wprowadzenie w jesienny nastrój.

Zachęcam cię do eksploracji róż

Przeczytaj więcej

Najpopularniejsze masaże relaksacyjne 2023 roku

Najpopularniejsze masaże relaksacyjne 2023 roku

W dzisiejszych czasach, kiedy stres i napięcie stają się nieodłącznym elementem naszej codzienności, masaże relaksacyjne zdobywają na popularności. W 2023 roku obserwujemy pewne trendy, które zdecydowanie wyróżniają się na tle innych.

Jeśli jesteś ciekaw, jakie masaże relaksacyjne są teraz na topie, ten artykuł jest dla Ciebie!

Przeczytaj więcej
  pixel