Blog

Ból karku i szyi – jak sobie z nim radzić?

Ból karku i szyi – jak sobie z nim radzić?

Nasz zabiegany tryb życia, brak czasu na regeneracje, problemy z dbaniem o prawidłową postawę ciała czy zdenerwowanie w ciągu dnia przyczyniają się do wzmożonego bólu kręgosłupa, ale i karku oraz szyi. Jest to nieprzyjemne uczucie, które utrudnia wykonanie często najbardziej podstawowych ruchów. Jak sobie z nim radzić? Czy istnieją jakieś sposoby, które pomogą zniwelować nieprzyjemne dolegliwości bez konieczności wizyty u specjalisty?

JAKIE SĄ PRZYCZYNY BÓLU KARKU I SZYI?

Z problemem bólu karku i szyi mierzą się najczęściej osoby, które wykonują pracę siedzącą lub wymagającą pochylania głowy np. na linii produkcyjnej. Innym powodem jest spanie w niewygodnej pozycji lub przewlekły stres. W konsekwencji następuje mocne napięcie mięśni oraz przeciążenie kręgów kręgosłupa. Gdy ból i dyskomfort utrzymują się przez dłuższy czas, należy skontaktować się ze specjalistą, który po wnikliwym badaniu oceni stan zdrowia i zleci odpowiednie leczenie lub rehabilitację.

SPOSOBY WSPOMAGAJĄCE WALKĘ Z BÓLEM KARKU I SZYI

    • Domowe ćwiczenia

Dobrym rozwiązaniem będą ćwiczenia rozciągające mięśnie czworoboczne na ból karku i szyi. Może to być: stabilizowanie głowy, unoszenie głowy w pozycji leżącej, przechylanie głowy na boki – w lewo, w prawo, w przód, w tył, wznosy ramion. Wykonywanie ich każdego dnia powinno ograniczyć lub całkowicie usunąć nieprzyjemny ból.

    • Masażery

Na rynku pojawia się coraz więcej urządzeń, które służą do automasażu różnych części ciała. Elektromasażer karku z podgrzewaniem Hi5 posiada ergonomiczny kształt, dopasowany do fizjologicznej krzywizny odcinka szyjnego kręgosłupa. Dzięki funkcji podgrzewana i elektrostymulacji eliminuje dolegliwości bólowe w obrębie karku oraz wpływa dobroczynnie na układ nerwowy.

Inną propozycją jest przenośny masażer szyi i ciała Hi5 z podgrzewaniem, który nadaje się idealnie do samodzielnego masażu szyi oraz innych części ciała. Doskonale rozluźnia napięte mięśnie i łagodzi ból.

Oba te urządzenia są dedykowanie przede wszystkim osobom, które często pracują przed komputerami, odczuwają sztywność karku lub mają problemy ze snem.

 

  • Przyrządy do autoterapii

 

CranioCradle to innowacyjny i wielofunkcyjny produkt, który doskonale sprawdza się w walce z bólem oraz miejscowymi napięciami. Rozluźnia mięśnie podpotyliczne, mięśnie w okolicy łopatki oraz kręgosłupa piersiowego, mięsnie w okolicy miednicy i mięśnie podpotyliczne. Występuje w dwóch wersjach: miękkiej i twardej. Pierwsza stworzona z myślą o osobach początkujących, o szczupłej budowie ciała, o większej wrażliwości na bodźce, z kolei druga nadaje się dla sportowców, osób dobrze zbudowanych czy poszukujących bardziej wyraźnych bodźców podczas terapii. Poduszka CranioCradle jest wspaniałym przyrządem do autoterapii oraz wspomagającym przygotowanie do terapii, wprowadzającym w stan głębokiej relaksacji.Wszyscy, którzy borykają się z napiętymi strukturami tkankowymi (kark, szyja, kręgosłup, miednica), docenią jej dobroczynne działanie.

 

  • Masaże

 

Odpowiednio dobrany masaż, jako metoda bezinwazyjna z pewnością poprawi krążenie krwi oraz zmniejszy napięcie mięśni. Dodatkowo rozluźni nasze ciało i uspokoi nasz oddech. Taka terapia wymaga indywidulanego podejścia, regularności i dostosowania technik masażu do danego przypadku.

Jeśli jednak żadne domowe metody nie działają, silny ból karku i szyi może być wynikiem stanów zwyrodnieniowych. Nie należy jednak działać wtedy na własną rękę czy od razu wpadać w niepotrzebną panikę – najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta fizjoterapeuty lub lekarza. Razem ze specjalistą dobierzecie najlepszy sposób leczenia, który będzie bezpieczny i skuteczny dla Twojego zdrowia.

Przeczytaj więcej

Biurko z elektryczną regulacją wysokości i jego korzystny wpływ na zdrowie

Biurko z elektryczną regulacją wysokości i jego korzystny wpływ na zdrowie

Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, ile czasu w ciągu dnia spędzasz w pozycji siedzącej? Z pewnością zdajesz sobie sprawę, że ruch ciała nie tylko wpływa na naszą kondycję, ale również na dobre samopoczucie. Warto zadbać o spontaniczną aktywność, która zwłaszcza przy pracy biurowej, pomaga pozbyć się dyskomfortu związanego z bólem kręgosłupa, barków czy łopatek. Nie muszą być to zaawansowane ćwiczenia, w końcu mało kto będzie miał na nie czas i możliwości, by je wykonać. Rozwiązanie jest bardzo proste i nie wymaga naszego znacznego zaangażowania – wystarczy zmiana pozycji z siedzącej na stojącą. Tutaj pomogą nowoczesne rozwiązania, a jednym z nich jest zdecydowanie biurko z elektryczną regulacją wysokości. Jak ono działa? W jaki sposób z niego korzystać?

JAK WPŁYWA NA NASZE CIAŁO PRACA SIEDZĄCA?

Praca siedząca towarzyszy nam w życiu codziennym coraz częściej. Wiąże się z nią brak ruchu, który przyczynia się także do różnych dolegliwości bólowych, uniemożliwiających skupienie się na zadaniach i obowiązkach. Jest to pozycja, która choć pozornie wydaje się nieszkodliwa, obciąża układ naturalnych krzywizn kręgosłupa. Ma to negatywny wpływ szczególnie na odcinek szyjny i lędźwiowy, przez wzmożoną pracę mięśni w tej okolicy ciała. Standardowe krzesła, z których korzystamy, utrudniają przyjęcie ustawienia miednicy w pozycji pośredniej. W konsekwencji częściej się garbimy, a nawet przyjmujemy pozycję półleżącą. Wpływa to również na pracę oddechową organizmu czy krążenie, przede wszystkim w dolnych partiach ciała. Długotrwałe zgięcie stawów biodrowych sprzyja także przykurczom i utrudnia prawidłowy przepływ krwi i limfy. Ktoś powie, że można przecież kontrolować swoją postawę podczas siedzenia – prawda jednak jest taka, że nawet najbardziej gorliwy pracownik po pewnym czasie o tym zapomina, ponieważ jego myśli przejmują złożone procesy myślowe związane ze wszystkim czynnościami zawodowymi, które musi wykonać.

BIURKO Z ELEKTRYCZNĄ REGULACJĄ – JAK WYKORZYSTAĆ JEGO POTENCJAŁ?

Głównym motorem napędowym organizmu jest ruch: to każda zmiana pozycji, schylanie się, sięganie po coś, poruszanie jakąś częścią ciała, przeciąganie się. Jeśli należysz do osób, które wykonują pracę siedzącą, możesz zacząć od wprowadzenia małych aktywności, pomagających ciału rozluźnić się. Może to być częstsze wstawanie do drukarki, regularne korzystanie z toalety, przerwa na wodę, czy swobodne „przejście się” po firmie. Z wybawieniem przychodzi także inne, ciekawe rozwiązanie, umożliwiające zmianę pozycji z siedzącej na stojącą. Mowa o specjalnym biurku z elektryczną regulacją wysokości, które można dopasować do naszego wzrostu czy indywidualnych preferencji. Zapewnia wysoki komfort i ergonomię pracy, dbając przy tym o dobrą kondycję kręgosłupa. Jego prosta forma i uniwersalny design sprawia, że sprawdza się doskonale w biurze, gabinecie oraz przestrzeni domowej.

Oto kilka wskazówek, jak z niego korzystać, by dodatkowo zadbać o swoje zdrowie:

  • stanie przy biurku to komfortowa pozycja dla pracy przepony, dlatego pamiętaj o spokojnym oddechu.
  • stań na rozstawionych nogach, spróbuj delikatnie balansować, przenosić ciężar ciała z jednej strony na drugą. Pamiętaj, że stanie na sztywnych, prostych nogach utrudnia krążenie, a tym samym mięsnie łydek przestają dobrze pracować.
  • stań w delikatnym rozkroku i spróbuj przejścia z palców na pięty. To ruch, który nie powinien w żaden sposób rozpraszać Twojej pracy.
  • stań w wykroku i spróbuj wykonywać mikroruchy do przodu i do tyłu oraz na boki. Pomagają one utrzymać elastyczność naszych tkanek i poprawia ich nawilżenie.

JAKIE KORZYŚCI DAJE BIURKO Z ELEKTRYCZNĄ REGULACJĄ?

Biurko z elektryczną regulacją pokochają pracownicy biurowi, uczniowie i studenci, dzieci i młodzież – tak naprawdę każdy, kto spędza sporo czasu w pozycji siedzącej. To propozycja dla wszystkich, którzy poszukują zmiany i chcą wprowadzić zdrowe nawyki do swojego życia. O jego zaletach można napisać wiele. Jego pozytywne skutki użytkowania to przede wszystkim:

  • zmniejszenie częstego bólu pleców i szyi,
  • obniżenie ryzyka nadwagi i otyłości,
  • lepsza ergonomia pracy,
  • zwiększenie wydajności pracy,
  • zmniejszenie poziomu stresu i zmęczenia,
  • wprowadzenie mikroruchów do ciała, które poprawiają kondycję zdrowotną.

Ruch w ciągu dnia jest niezwykle ważny i wspiera prawidłową pracę organizmu. Warto zatem jak najczęściej podejmować spontaniczne aktywności, poprawiające nasz samopoczucie i zdrowie, niezależnie czy to będzie krótki spacer, wycieczka rowerowa z przyjaciółmi czy zrezygnowanie z windy i wyjście po schodach.

Przeczytaj więcej

Jak stosować olejki eteryczne?

Jak stosować olejki eteryczne?

Wszyscy kochamy piękne zapachy. Wpływają na nasze samopoczucie i wprowadzają przyjazną atmosferę w miejscu, w którym przebywamy. Nie bez powodu olejki eteryczne w ostatnim czasie stają się totalnym hitem! Z ich pomocą jesteśmy w stanie stworzyć niepowtarzalny klimat, a przy okazji możemy zadbać o aspekty zdrowotne. Dlatego doskonale sprawdzają się w znanej nam aromaterapii. Coraz częściej korzystają z jej dobrodziejstw masażyści i fizjoterapeuci, dzięki czemu przeprowadzany zabieg w ich gabinecie jest jeszcze bardziej przyjemny dla pacjenta. W jaki sposób prawidłowo rozpylić olejki eteryczne tak by zaowocowało to dobrymi efektami?

OLEJKI ETERYCZNE – CO MUSISZ O NICH WIEDZIEĆ?

Olejki eteryczne można stosować na różne sposoby: miejscowo na skórę, poprzez inhalację, w relaksujących kąpielach lub jako formę aromaterapii. Mają one niezwykle dobroczynne działanie, które wpływa na cały organizm człowieka. Przede wszystkim dodają energii i poprawiają ogólny nastrój, niwelują stany depresyjne, niezwykle relaksują i uspokajają. Pomagają leczyć przeziębienia i są doskonałymi antyseptykami. Dodatkowo zwiększają naszą koncentrację, przez co długa nauka czy intensywna praca nie jest aż tak problematyczna. Należy jednak pamiętać, by olejki eteryczne były czystym wyciągiem z najlepszej odmiany roślin oraz miały naturalny skład. Zwróć także uwagę na ich opakowanie – ciemne buteleczki ograniczają dostęp światła, przez co właściwości olejku nie ulegają zmianie.

WYBIERZ WŁAŚCIWY SPRZĘT, CZYLI CZYM ROZPYLAĆ OLEJKI ETERYCZNE

Jeśli chcesz, aby w Twoim miejscu pracy, w gabinecie, czy w domu unosił się w powietrzu piękny zapach, musisz postawić na odpowiedni sprzęt, który pomoże Ci zaromatyzować pomieszczenie. Jakie dostępne rozwiązania znajdziemy na rynku? Jakie narzędzia do aromaterapii będą najlepsze?

    • KOMINKI ZAPACHOWE

Najpopularniejszą opcją są zdecydowanie kominki do aromaterapii, które często są sprzedawane w zestawach z olejkami eterycznymi. Można je kupić w naprawdę niskich cenach i nie ma większego problemu z ich dostępnością. Znajdziemy je w sklepach stacjonarnych, jak i internetowo. Występują w różnych kształtach i kolorach, a ich użytkowanie jest naprawdę proste. Kominki mają specjalne miejsce u podstawy na świeczkę, tzw. tealight, u góry zaś wyżłobienie, do którego można wlać olejek eteryczny oraz niewielką ilość wody. Pod wpływem ciepła powstaje para, która daje piękny, zmysłowy zapach.

Jeśli jednak zależy Ci na pełni mocy zdrowotnych właściwości olejków eterycznych, kominek zapachowy niekoniecznie będzie dobrym wyborem. Wytwarza się wtedy wysoka temperatura, która znacznie je osłabia. Co więcej, ma to również wpływ na intensywność zapachu – może utrzymywać się krócej w powietrzu i być słabiej wyczuwalny.

    • DYFUZUR DO AROMATERAPII

Dyfuzor to urządzenie, które jest przeznaczone do rozpylania olejków eterycznych w pomieszczeniu. W przeciwieństwie do kominków zapachowych nie niszczy on ich drogocennych właściwości – w połączeniu z wodą zamienia je w delikatną mgiełkę, unoszącą się w powietrzu. Zapach jest odpowiednio intensywny, ale nie przytłaczający, dzięki czemu z dyfuzora można korzystać o każdej porze dnia, także podczas snu. Występuje w różnych kształtach i wersjach kolorystycznych, przez co łatwo dopasować go do danego wnętrza.

    • NEBULIZATOR OLEJKÓW ETERYCZNYCH

Nebulizator to jedno z najbardziej nowoczesnych urządzeń, ponieważ działa w oparciu o technologię zimnej dyfuzji. Dzięki unikalnemu mechanizmowi jest ciekawą alternatywą dla wszystkich tradycyjnych sprzętów, przeznaczonych do aromaterapii. Olejki eteryczne są rozbijane na bardzo drobne cząsteczki, które tworzą mikromgiełkę. Co istotne, nebulizator działa bez użycia wysokiej temperatury i wody, co pozwala wykorzystać maksymalny potencjał terapeutyczny olejków. Zapach uwalniany jest równomiernie, nawet na dużych powierzchniach, a jego intensywność zależy od wybranego przez nas trybu. Nebulizator marki Biolavit składa się z podstawy, wykonanej z drewna brzozowego oraz szklanej komory, do której nalewa się niewielką ilość olejku eterycznego. Z kolei na jej szczycie znajduje się dysza rozprowadzająca. Urządzenie jest łatwe w użyciu i niezwykle funkcjonalne, a dodatkowo stanowi piękny element wyposażenia gabinetu czy domu. To doskonałe rozwiązanie dla wielbicieli naturalnego podejścia do zdrowia i miłośników aromaterapii.

Przeczytaj więcej

Terapia ciepłem i zimnem, czyli termoterapia

Terapia ciepłem i zimnem, czyli termoterapia

Termoterapia to metoda leczenia różnych schorzeń i dolegliwości bólowych. Polega na dostarczeniu lub odebraniu energii cieplnej naszemu organizmowi. W swej prostocie jest naprawdę skuteczna i przynosi dobre efekty. W końcu mamy z nią do czynienia niemalże na co dzień – gdy rozbiera Cię przeziębienie, sięgasz po rozgrzewającą herbatę z cytryną i miodem, a gdy stłuczesz kolano, stosujesz zimny okład, by zniwelować obrzęk. Jak zatem korzystać z terapii ciepłem i zimnem, by było to bezpieczne dla zdrowia?

TERAPIA CIEPŁEM

Gdy wzrasta temperatura naszego ciała, rozszerzają się jednocześnie naczynia krwionośne, w wyniku czego dochodzi do wzmożonego przepływu krwi. W jaki sposób uzyskać taki efekt? Możemy skorzystać z gorących kąpieli, okładów i termoforów, masaży rozgrzewających czy zabiegów ogólnoustrojowych jak sauna, czy łaźnia. Dzięki tej metodzie poprawia się elastyczność tkanki kolagenowej, zwiększa się nasza ruchomość stawowa, zyskujemy odprężenie i ukojenie. Korzyści odnajdą w niej wszyscy, którzy borykają się z chorobami stawów, kręgosłupa, nerwobólami lub doskwierającym uczuciem nadmiernego napięcia.

TERAPIA ZIMNEM

Leczenie zimnem, znane także jako krioterapia, odprowadza ciepło z naszego ciała, więc tym samym obniża się jego temperatura. Schładzanie miejsca zapalnego obniża metabolizm komórkowy, przez co wzrasta ich zapotrzebowanie na tlen. W rezultacie, dzięki temu działaniu, możliwe jest zniwelowanie mocnego bólu, spowodowanego naderwaniem ścięgien lub stanami pourazowymi oraz rozluźnienie wszelkich przewlekłych napięć mięśniowych. Tutaj sprawdzą się szczególnie okłady chłodzące, okłady z kostek lodu, zimne kąpiele bądź coraz bardziej popularne morsowanie.

JAK POŁĄCZYĆ LECZENIE CIEPŁEM I ZIMNEM Z TERAPIĄ?

Zarówno fizjoterapeuci, rehabilitanci, jak i masażyści mogą korzystać z termoterapii w swojej codziennej pracy. To metoda stosowana często jako uzupełnienie przeprowadzanego zabiegu. Z jakich sprzętów i akcesoriów można korzystać, by zadziałać dobroczynnie na cały organizm pacjenta?

  • stół do masażu z podgrzewanym blatem, który nie tylko pomoże stworzyć relaksujący i wyciszający klimat, ale zapewni także odpowiednią temperaturę ciała. Zaowocuje to poprawą krążenia, złagodzeniem zmęczenia czy przyspieszeniem przemiany materii. Ekonomiczną alternatywą będzie mata grzewcza, która dzięki uniwersalnemu rozmiarowi dopasuje się do różnych wielkości leżyska.
  • kamienie do masażu, z którymi będziesz w stanie wykonać pełnowymiarowy, niezwykle odprężający masaż gorącymi kamieniami. Ten rodzaj zabiegu redukuje bóle mięśniowe i pleców, wspomaga walkę ze stresem, poprawia cyrkulację krwi i limfy.
  • okłady żelowe ciepło/zimno, które mają szerokie spektrum zastosowania. To ciekawa alternatywa dla poduszek grzejących i okładów z lodu. Są doskonałym środkiem kojącym przy bólach głowy i stłuczeniach.
  • kremy do masażu o intensywnym efekcie rozgrzewającym lub chłodzącym, które dodatkowo pielęgnują i odprężają skórę ciała oraz wspomagają jej regeneracji. Dzięki wysokiej zawartości emolientów i masła shea zapewniają wyjątkowe doznania podczas masażu.

PRZECIWWSKAZANIA DO TERMOTERAPII

Terapii ciepłem nie powinno się stosować w przypadku niewydolności krążenia, ostrych stanów zapalnych, padaczki, żylaków czy świeżych urazów. Z kolei krioterapii powinny unikać osoby z nadwrażliwością na zimno, z głębokimi oparzeniami, z zaburzeniami czucia i z poważnymi chorobami układu krążenia. Warto zatem zachować szczególną ostrożność i dopasować zabieg do potrzeb naszego pacjenta.

Przeczytaj więcej

    Dbamy o Twoją prywatność

    Sklep korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Pliki cookie służą do personalizacji reklam Google. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

    OK
    pixel