Ból karku i szyi – jak sobie z nim radzić?

2022-05-31
Ból karku i szyi – jak sobie z nim radzić?

Nasz zabiegany tryb życia, brak czasu na regenerację, problemy z dbaniem o prawidłową postawę ciała czy zdenerwowanie w ciągu dnia przyczyniają się do wzmożonego bólu kręgosłupa, ale i karku oraz szyi. Jest to nieprzyjemne uczucie, które utrudnia wykonanie często najbardziej podstawowych ruchów. Jak sobie z nim radzić? Czy istnieją jakieś sposoby, które pomogą zniwelować nieprzyjemne dolegliwości bez konieczności wizyty u specjalisty?

JAKIE SĄ PRZYCZYNY BÓLU KARKU I SZYI?

Z problemem bólu karku i szyi mierzą się najczęściej osoby, które wykonują pracę siedzącą lub wymagającą pochylania głowy np. na linii produkcyjnej. Innym powodem jest spanie w niewygodnej pozycji lub przewlekły stres. W konsekwencji następuje mocne napięcie mięśni oraz przeciążenie kręgów kręgosłupa. Gdy ból i dyskomfort utrzymują się przez dłuższy czas, należy skontaktować się ze specjalistą, który po wnikliwym badaniu oceni stan zdrowia i zleci odpowiednie leczenie lub rehabilitację.

SPOSOBY WSPOMAGAJĄCE WALKĘ Z BÓLEM KARKU I SZYI

 • Domowe ćwiczenia
 • Dobrym rozwiązaniem będą ćwiczenia rozciągające mięśnie czworoboczne na ból karku i szyi. Może to być: stabilizowanie głowy, unoszenie głowy w pozycji leżącej, przechylanie głowy na boki – w lewo, w prawo, w przód, w tył, wznosy ramion. Wykonywanie ich każdego dnia powinno ograniczyć lub całkowicie usunąć nieprzyjemny ból.

 • Masażer
 • Dobrą propozycją jest przenośny masażer szyi i ciała Hi5 z podgrzewaniem, który nadaje się idealnie do samodzielnego masażu szyi oraz innych części ciała. Doskonale rozluźnia napięte mięśnie i łagodzi ból. Jest niezwykle prosty w obsłudze: posiada 4 tryby masażu z funkcją podgrzewania. Wyróżnia go także ergonomiczny kształt oraz nowoczesny design.

  Urządzenie to jest dedykowanie przede wszystkim osobom, które często pracują przed komputerem, odczuwają sztywność karku lub mają problemy ze snem.

 • Przyrządy do autoterapii
 • CranioCradle to innowacyjny i wielofunkcyjny produkt, który doskonale sprawdza się w walce z bólem oraz miejscowymi napięciami. Rozluźnia mięśnie podpotyliczne, mięśnie w okolicy łopatki i kręgosłupa piersiowego oraz mięśnie w okolicy miednicy. Występuje w dwóch wersjach: miękkiej i twardej. Pierwsza stworzona z myślą o osobach początkujących, o szczupłej budowie ciała, o większej wrażliwości na bodźce, z kolei druga nadaje się dla sportowców, osób dobrze zbudowanych czy poszukujących bardziej wyraźnych bodźców podczas terapii. Poduszka CranioCradle jest wspaniałym przyrządem do autoterapii oraz wspomagającym przygotowanie do terapii, wprowadzającym w stan głębokiej relaksacji. Wszyscy, którzy borykają się z napiętymi strukturami tkankowymi (kark, szyja, kręgosłup, miednica), docenią jej dobroczynne działanie.

  Neck Stretcher to przyrząd do rozciągania szyi i pleców, wyposażony w 3 lub 4 poziomy regulacji wygięcia, specjalnie wyprofilowaną podpórkę na głowę oraz często magnesy, wspomagające prawidłowe krążenie. Przeznaczony jest dla osób borykających się na co dzień z bólem w odcinku szyjnym, drętwieniem rąk, sztywnieniem karku, oraz innymi dolegliwościami w obszarze szyi i pleców.

  Przyrząd do rozciągania szyi i pleców jest wygodny i bezpieczny w użyciu, można go stosować w celach zdrowotnych i profilaktycznych.

 • Masaże
 • Odpowiednio dobrany masaż, jako metoda bezinwazyjna, z pewnością poprawi krążenie krwi oraz zmniejszy napięcie mięśni. Dodatkowo rozluźni nasze ciało i uspokoi oddech. Taka terapia wymaga indywidualnego podejścia, regularności i dostosowania technik masażu do danego przypadku.

Jeśli jednak żadne domowe metody nie działają a silny ból karku i szyi stale się powtarza, możesz mieć do czynienia ze stanami zwyrodnieniowymi. W tym przypadku nie należy działać na własną rękę czy od razu wpadać w niepotrzebną panikę – najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta fizjoterapeuty lub lekarza. Razem ze specjalistą dobierzecie najlepszy sposób leczenia, który będzie skuteczny i bezpieczny dla Twojego zdrowia.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2022
pixel