Blizny a fizjoterapia

2022-03-03
Blizny a fizjoterapia

Blizny powstają w wyniku różnych sytuacji jak oparzenia, urazy, zabiegi czy operacje. Często powodują ból, dyskomfort i ciągnięcie skóry, a oprócz tego bywają nieestetyczne wizualnie. Ich wygląd oraz stan są zależne od wielkości rany, przebiegu gojenia i czasu, jaki upłynął od danego wydarzenia. Na szczęście istnieje wiele metod, które pomagają zadbać o te nietypowe zmiany skórne i zmniejszyć ich widoczność. Jedną z nich jest masaż, który jako kompleksowe działanie przynosi bardzo dobre efekty.

CZYM JEST BLIZNA?

Blizna, a dokładniej tkanka łączna, powstaje w procesie gojenia się rany. Może być płaska i gładka, zanikowa (atroficzna) lub przerostowa (hipertroficzna). Za zadanie ma scalać brzegi rany i uzupełniać ubytki skóry, wynikające z jej uszkodzenia. Niektóre z nich znikają bez śladu, inne zaś wymagają konkretnego leczenia i pielęgnacji. Im dłuższy i trudniejszy jest to proces, tym większe prawdopodobieństwo, że blizna pojawi się na naszym ciele. Po zagojeniu zmiana przyjmuje najczęściej różowy, lekko perłowy odcień, który wyraźnie różni się od naturalnego koloru naskórka. Tak jak zostało już wspomniane, na jej ostateczny wygląd i kształt ma wpływ wiele czynników (np. rodzaj urazu, miejsce na ciele, czas gojenia), w tym również predyspozycje genetyczne.

PIELĘGNACJA BLIZNY

Od samego początku trzeba postawić na dobrze dobraną pielęgnację. Z pewnością ma ona ogromny wpływ na wygląd blizny w przyszłości. Warto pamiętać o odpowiednim poziomie nawilżenia, który zapobiega wysychaniu rany – tutaj pomocne będą wilgotne opatrunki. Oprócz tego w pierwszych tygodniach należy unikać mocnego słońca, opalania czy wizyt w solarium, ponieważ może to zaburzyć właściwy proces gojenia się rany. W efekcie blizna może stać się twarda i przerośnięta. Aby wspomóc proces gojenia dobrze jest używać specjalistycznych kremów i maści, które w składzie mają witaminę E lub zawierają wyciąg z cebuli bądź heparyny. Można także wypróbować plastry lub żele silikonowe, które kontrolują powstawanie nowych włókien kolagenowych. Bardzo dobrym sposobem, w opozycji do metod farmakologicznych, jest również rozciąganie i masowanie okolic blizny – w ten sposób nowe tkanki są pobudzane do prawidłowego działania.

MASAŻ BLIZN

Istnieją różne techniki terapii blizn. To, na jaką konkretnie zdecyduje się fizjoterapeuta, zależy od stanu naszej zmiany oraz miejsca, w jakim znajduje się na ciele. Masaż można wykonać zaraz po zasklepieniu się rany – najpierw okolice, a później samą bliznę. Najczęściej w pierwszym etapie wykorzystywane są techniki: głębokiego głaskania, powolnego rozcierania, ugniatania podłużnego, uciskania pierścieniowego. Usprawnia to krążenie całego obszaru, w którym znajduje się blizna. Następny krok to bezpośrednia praca nad okolicą powstałej zmiany – rozpoczyna się ją od obwodu w kierunku brzegów rany. Stosuje się wtedy metodę głębokiego rozcierania kciukami.

MOBILIZACJA BLIZN – EFEKTY

Praca z blizną jest niezwykle ważna, dlatego wizyta u fizjoterapeuty będzie dobrym rozwiązaniem, jeśli na swoim ciele masz ranę po:

  • cesarskim cięciu
  • operacji powłok brzusznych
  • operacji ortopedycznej
  • oparzeniu
  • głębokim skaleczeniu
  • laparoskopii
  • złamaniu otwartym

Mobilizacja zarówno świeżych blizn, jak i tych starszych może przynieść naprawdę dobre efekty. W rezultacie zwiększa się ich elastyczność oraz znika dyskomfort związany z ograniczeniami ruchu. Poprawia się jakość tkanki bliznowatej, a struktura naszej nietypowej zmiany wygląda korzystniej wizualnie. Pamiętajmy, że blizny są naturalnym procesem gojenia się ran, dlatego warto o nie zadbać od samego początku, by nie przeszkadzały nam w codziennym funkcjonowaniu.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2022
pixel