Kinesiotaping

2022-02-01
Kinesiotaping

Widok osób z przyklejonymi do ciała kolorowymi plastrami nie robi na Tobie wrażenia? Co raz więcej znajomych w Twoim otoczeniu opowiada o korzyściach tzw. plastrowania? A może sam korzystałeś z tej metody i jesteś zachwycony efektami? Kinesiotaping z dnia na dzień staje się coraz bardziej popularny i jest stosowany na wiele sposobów, w różnych dolegliwościach. Rozwiejmy wszelkie wątpliwości i sprawdźmy skuteczność tapingu.

KINESIOTAPING – NA CZYM POLEGA?

Kinesiotaping, inaczej plastrowanie dynamiczne – to nowoczesny rodzaj terapii, która może być odrębną formą leczenia lub uzupełnieniem pewnych metod fizjoterapeutycznych. Oparty jest na zasadach kinezjologii, czyli nauki o ruchu człowieka. Polega na bezpośredniej aplikacji – specjalnymi technikami – profesjonalnych plastrów na skórę ciała. Taping słynie z tego, że w bezinwazyjny sposób redukuje ból różnego pochodzenia. Krótko mówiąc, wspomaga powrót ciała do normalnego i bezbolesnego funkcjonowania. To metoda dobra na zakwasy, stłuczenia, siniaki, obrzęki limfatyczne, urazy lub naderwanie mięśni czy zrośnięte blizny. Tejpy są zazwyczaj naklejane w kształt wachlarza, sieci lub liter: I, X, Y, a ich efekt terapeutyczny utrzymuje się do 5 dni.

WYBIERZ ODPOWIEDNIE TEJPY

Wybierając plastry do kinesiotapingu, należy zwrócić uwagę na ich atrybuty, tak by swoimi właściwościami przypominały ludzką skórę. Dobrze, aby były wykonane z bawełny, a ich grubość i elastyczność była zbliżona do parametrów naszego naskórka. Dzięki temu nie ograniczają ruchu oraz nie usztywniają, przez co możliwa jest dynamiczna praca przyklejonych taśm z ciałem. Istotną kwestią jest również klej oraz sposób jego nałożenia – akrylowy, nakładany na podobieństwo linii papilarnych człowieka, będzie tutaj najlepszym wyborem. Profesjonalne tejpy powinny także odprowadzać wilgoć ze skóry i szybko schnąć w przypadku zamoczenia. Co najważniejsze, dobrej jakości plastry są hipoalergiczne i bezpieczne w użytkowaniu.

Na wyróżnienie z pewnością zasługują taśmy marki FIZJOTAPE, które mają doskonałą przepuszczalność powietrza oraz rozciągliwość na poziomie 140%. Sprzedawane są również w zestawach, więc jest to korzystniejsza cenowo opcja. Tejpy SPORTSTEX ATEX są nienacinane w rolce, co zapobiega marnowaniu taśmy: wycinasz tyle, ile potrzebujesz.

JAK SIĘ PRZYGOTOWAĆ DO TAPINGU?

Aby kinesiotaping przynosił pożądane rezultaty, trzeba zadbać o pewne szczegóły, które wpłyną na jakość i skuteczność terapii. Oto kilka wskazówek:

  1. Przed naklejeniem plastra skóra powinna być sucha i odtłuszczona.
  2. Warto wykonać próbę z małym kawałkiem plastra, aby upewnić się, że nie wystąpi reakcja alergiczna – zwłaszcza u osób ze skórą wrażliwą.
  3. Nie powinno się dotykać powierzchni plastra pokrytej klejem, ponieważ wpływa to na jego przyczepność i działanie.
  4. W przypadku, gdy skóra jest mocno owłosiona, należy ją wydepilować – zmniejszy to ryzyko podrażnień oraz zapewni dobre przywieranie plastra.
  5. Ważne jest dobranie odpowiedniej długości plastra – unikaj docinania kształtu, gdy będzie on przyklejony już do ciała.
  6. Uzyskanie dobrych efektów wspomoże właściwy stopień naprężenia plastra dopasowany do danego przypadku.

KINESIOTAPING I JEGO ZALETY

Jednym z największych plusów plastrowania jest walka z bólem bez używania środków chemicznych i farmakologicznych. Dzięki odpowiedniej technice naklejania tejpów możliwe jest zniwelowanie nieprzyjemnych dolegliwości. Dodatkowo są one niezwykle praktyczne, ponieważ nie ograniczają żadnych aktywności – pozwalają na swobodne poruszanie, bez uczucia jakiegokolwiek dyskomfortu. Kinesiotaping wspiera procesy lecznicze naszego organizmu i działa przez cały okres noszenia plastrów. Trzeba jednak mieć na uwadze przeciwskazania, którymi mogą być: alergie skórne, stany zapalne i choroby naskórka, rany na ciele, owrzodzenia czy podrażnienia. Taping to ciekawa propozycja z zakresu nowoczesnych metod leczenia – warto się nim zainteresować i poznać bliżej sposób jego działania. Z pewnością znajdzie wielu swoich zwolenników. Być może to właśnie będziesz Ty…

Podmiot prowadzący reklamę: Habys sp. z o.o.

ZASTOSOWANIE: Stoły rehabilitacyjne umożliwiają fizjoterapeucie prawidłowe, bezpieczne i efektywne prowadzenie zabiegów rehabilitacyjnych, fizjoterapii, fizykoterapii, masażu, mających na celu leczenie lub łagodzenie przebiegu chorób oraz skutków urazów/upośledzeń. Stosowane w gabinetach medycznych i lekarskich umożliwiają pacjentom przybranie prawidłowej postawy do przeprowadzenia efektywnego i bezpiecznego zabiegu lub badania. Budowa stołów rehabilitacyjnych pozwala fizjoterapeucie na łatwy i pełny dostęp do pacjenta z każdej strony, dzięki czemu wszelkiego rodzaju zabiegi przynoszą zamierzony skutek i zapewniają odpowiednie warunki do prowadzenia zabiegu/badania.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2022
pixel