Aromaterapia a olejki eteryczne

2022-02-10
Aromaterapia a olejki eteryczne

Aromaty pozyskiwane z różnorodnych kwiatów, liści, nasion, ziół i owoców mają wiele właściwości terapeutycznych. Wytwarzane z nich olejki eteryczne stanowią podstawę aromaterapii – dziedziny medycyny naturalnej, której początki sięgają starożytności. Uważa się, że jako alternatywna metoda leczenia jest niezwykle pomocna w różnorodnych dolegliwościach bólowych, poprawia samopoczucie, ułatwia medytacje, odpręża, stwarza wyjątkowy nastrój oraz niezwykle oddziałuje na wszystkie zmysły. Jak zatem wykorzystać potencjał dobroczynnych olejków?

OLEJKI ETERYCZNE – ZASTOSOWANIE

Zawarte substancje aktywne w olejkach eterycznych, w zależności od rośliny, z której są pozyskiwane, mają różne działanie i właściwości: bakteriobójcze, przeciwzapalne, rozgrzewające, rozkurczające, ale również antystresowe i ułatwiające zasypianie. Dodatkowo olejki znajdują zastosowanie w kosmetologii – regenerują oraz przyspieszają odnowę kolagenu i elastyny, wspomagają niwelowanie blizn, rozstępów i cellulitu. Aromaterapia jest zatem ciekawą propozycją dla wszystkich szukających bezinwazyjnych technik leczenia, w połączeniu z pięknymi i zmysłowymi zapachami. Olejki można wykorzystać w domowych inhalacjach, kąpielach, okładach leczniczych, ale także podczas masażu lub przy pomocy odpowiedniego dyfuzora.

JAKI OLEJEK WYBRAĆ?

Szukając odpowiednich olejków do aromaterapii przede wszystkim należy zwrócić uwagę na skład, zapach oraz odmianę rośliny z jakiej są pozyskiwane. Uważać trzeba także na ich nazewnictwo i wszelkie chwyty marketingowe – przykładowo, olejek zapachowy różni się znacznie od naturalnego olejku eterycznego, który jest czystym wyciągiem z roślin. Jest on tańszą opcją, lecz syntetycznie wytworzoną, bez cennych dla zdrowia składników. Mimo to, nazwy te są często stosowane wymiennie, co niestety wprowadza odbiorców w błąd. Warto zatem czytać etykiety i zachować czujność podczas zakupu. Opakowanie również ma znaczenie! Najlepszym wyborem będą olejki w ciemnych buteleczkach, które ograniczają dostęp światła. Dzięki temu, właściwości produktu nie ulegają zmianie w wyniku oddziaływania niekorzystnych czynników zewnętrznych.

Pora na zapachy… Z pewnością każdy ma swoje indywidualne upodobania oraz potrzeby. Jedni będą woleć świeże i cytrusowe zapachy, inni zaś intensywne i korzenne. Przy wyborze olejków trzeba mieć także na uwadze ich działanie oraz w jakich celach chcemy je wykorzystać. Oto kilka propozycji, na które szczególnie powinieneś zwrócić uwagę:

  • olejek eteryczny bergamotowy – jego zapach odświeża i rozjaśnia umysł, ale również pobudza organizm do pracy. Ma działanie tonizujące i antyseptyczne.
  • olejek eteryczny z drzewa herbacianego – jest pomocny przy leczeniu grypy, kataru i przeziębienia. Ma właściwości antyseptyczne, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwwirusowe.
  • olejek eteryczny cynamonowy – ma właściwości rozgrzewające i pobudzające krążenie. Znajduje swoje zastosowanie również w walce z cellulitem. Działa przeciwzapalnie i jest jednym z najsilniejszych antyseptyków.
  • olejek eteryczny mandarynkowy – wpływa kojąco na układ nerwowy i działa antydepresyjnie. Jest pomocny w walce z bezsennością. Wykazuje właściwości tonizujące, uspakajające, bakteriobójcze i przeciwzapalne.
  • olejek eteryczny ylangowy – stosowany jest jak afrodyzjak. Równoważy poziom hormonów, odpręża i relaksuje. Poprawia nastrój i samopoczucie, a dodatkowo zwalcza negatywne emocje.

AROMATERAPIA – TAK CZY NIE?

Aromaterapia jako konwencjonalna dziedzina leczenia kryje w sobie ogromny potencjał, który jest zauważalny przez coraz więcej osób. Można z niej korzystać niemalże wszędzie – w domu, w gabinecie bądź w miejscu pracy. To połączenie przyjemnego, często aromatycznego zapachu z dobroczynnym działaniem aktywnych substancji. Przynosi wiele korzyści zarówno dla ciała, jak i duszy. Warto jednak pamiętać, że olejki eteryczne mają mocno wyczuwalne aromaty zapachowe, które mogą podrażniać, dlatego należy zachować pewną ostrożność. Najlepiej zapoznać się z informacjami przygotowanymi przez producenta – na ich podstawie dowiesz się w jakiej ilości i stężeniu stosować olejki, czy można używać je bezpośrednio na skórę, czy uczulają i wywołują alergie oraz dla kogo są przeznaczone.

Dobre samopoczucie, poprawa jakości snu, zmniejszenie dolegliwości bólowych, głęboki relaks i wewnętrzny spokój – to nie magia aromaterapii, tylko realne efekty, które Cię zachwycą.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2022
pixel