Ciepłolecznictwo

2021-08-06
Ciepłolecznictwo

Ciepłolecznictwo to dział terapii polegający na stosowaniu czynników fizycznych dostarczających ciepło do całego ciała, lub miejscowo oddziałujących na podwyższenie temperatury tkanek w celu utrzymania zdrowia lub leczenia chorób i dysfunkcji.

Podwyższenie temperatury tkanek powoduje przede wszystkim rozszerzenie naczyń krwionośnych w wyniku czego dochodzi do wzmożonego przepływu krwi. Dzięki niemu, zwiększony dopływ tlenu i substancji odżywczych przyczynia się do szybszej regeneracji uszkodzonego miejsca oraz sprawniejszego wypłukiwania produktów przemiany materii. Naczynia krwionośne skóry mają możliwość magazynowania aż 1/4 objętości krwi, co obrazuje jak istotną rolę może pełnić prawidłowo dobrany zabieg ciepłoleczniczy. Ciepło powoduje również uśmierzenie bólu i zmniejszenie napięcia powierzchniowego skóry, co przekłada się na funkcjonowanie również naczyń krwionośnych w obrębie narządów wewnętrznych. Nie możemy również zapomnieć o niezliczonych receptorach skórnych, zawiadujących ośrodkowy układ nerwowy o bodźcach, na które są wystawione.

Jakie zabiegi możemy zaliczyć do ciepłolecznictwa?

Możemy je podzielić na terapie miejscowe, do których zaliczymy wszelkie okłady, termofory, fango, borowinę, elektryczne poduszki, czy żelowe kompresy grzejące. Również zabiegi z użyciem ultradźwięków i pola elektrycznego o wysokiej częstotliwości mają działanie silnie rozgrzewające tkanki położone głębiej.

Do ogólnoustrojowych zaliczymy różne rodzaje saun, łaźnie oraz ciepłą hydroterapię.

Leczenie ciepłem znajduje pozytywne zastosowanie w schorzeniach:

  • narządu ruchu przyczyniając się do miejscowej poprawy przemiany materii
  • schorzeń reumatoidalnych i reumatycznych zmniejszając dolegliwości bólowe i pomagając w utrzymaniu odpowiednich zakresów ruchu dzięki rozluźnianiu tkanek oraz zmniejszaniu lepkości mazi stawowej
  • układu krwionośnego przy zaburzeniach przepływu krwi lub zanikach naczyń krwionośnych
  • układu oddechowego w przypadkach przewlekłego nieżytu nosa, oskrzeli
  • w przypadku problemów skórnych, takich jak trądzik
  • układu moczowego w przypadku problemów z kamicą, zapaleniu pęcherza moczowego itp. (zgodnie z prawem Dastre-Morata, naczynia krwionośne nerek reagują tak samo na bodziec cieplny jak naczynia skórne)
  • układu nerwowego- przy ostrych stanach bólowych kręgosłupa, nerwobólach

Ciepłolecznictwo może być stosowane w większości dolegliwości z uwagi na uniwersalizm swojego działania. Może się jednak okazać, że należy szczególnie ostrożnie je stosować, lub nawet zrezygnować z tej metody z uwagi na stany zdrowotne, w których może ono zaszkodzić. Przykładem mogą być znaczne zaburzenia układu krwionośnego, takie jak miażdżyca, choroba niedokrwienna serca czy duże nadciśnienie tętnicze. Przeciwwskazaniem będą również wszystkie choroby w stanie ostrym, podczas toczącego się stanu zapalnego, w tym również podczas gorączki. Niekorzystny będzie także w przypadku zaburzeń czucia powierzchownego.

Co możecie znaleźć w naszej ofercie, aby wykorzystać elementy ciepłolecznictwa w swoim gabinecie?

W sklepie habys.pl znajdziecie stoły z podgrzewanymi blatami:

Ponadto, możecie znaleźć u nas całą gamę kamieni bazaltowych do masażu gorącymi kamieniami oraz dedykowane do nich podgrzewacze. Co ciekawe, według badań już pojedynczy zabieg z ich użyciem powoduje obniżenie ciśnienia krwi, co przekłada się na szereg dobroczynnych działań w organizmie.

Producent: Habys sp z o.o. | Autoryzowany przedstawiciel: Habys sp z o.o. | Podmiot prowadzący reklamę: Habys sp. z o.o.

ZASTOSOWANIE: Składane stoły rehabilitacyjne umożliwiają fizjoterapeucie prawidłowe, bezpieczne i efektywne prowadzenie zabiegów rehabilitacyjnych, fizjoterapii, fizykoterapii, masażu, mających na celu leczenie lub łagodzenie przebiegu chorób oraz skutków urazów/upośledzeń. Stosowane w gabinetach medycznych i lekarskich umożliwiają pacjentom przybranie prawidłowej postawy do przeprowadzenia efektywnego i bezpiecznego zabiegu lub badania. Budowa stołów rehabilitacyjnych pozwala fizjoterapeucie na łatwy i pełny dostęp do pacjenta z każdej strony, dzięki czemu wszelkiego rodzaju zabiegi przynoszą zamierzony skutek i zapewniają odpowiednie warunki do prowadzenia zabiegu/badania.

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2021
pixel