Fizjoterapia w sporcie

2021-08-24
Fizjoterapia w sporcie

Fizjoterapia w sporcie

Profesjonalne uprawianie sportu związane jest z wszelako pojętą aktywnością fizyczną – staje się ona nieodłączną częścią życia danego człowieka. Zawodnicy dążą do tego, by osiągać coraz lepsze wyniki, zyskiwać nowe doświadczenia i przełamywać swoje wewnętrzne bariery oraz słabości. To ciągła gonitwa za zdobywaniem medali, najlepszych miejsc na podium, ale też za bezustannym rozwijaniem swoich talentów. Ale z czym jest związane takie poświęcenie? Nierzadko z urazami, kontuzjami, bólami mięśni i złym samopoczuciem. Dlatego doskonałym pomysłem jest stworzenie teamu sportowego dla poszczególnej drużyny lub konkretnego sportowca. W jego składzie powinien się znaleźć nie tylko wykwalifikowany trener, psycholog sportowy, dietetyk, ale również doświadczony fizjoterapeuta – to właśnie on zadba o ciało i duszę zawodnika…

Kilka słów o fizjoterapii sportowej

Fizjoterapia sportowa związana jest z odpowiednim doborem technik i metod leczenia. Służą one polepszeniu jakości życia osób uprawiających sport… A co za tym stoi? Przedłużenie ich kariery sportowej, lepsze efekty pracy i poprawa kondycji fizycznej. Dzięki fizjoterapii łatwiejsze jest utrzymanie organizmu w pełnej sprawności oraz rozluźnienie zmęczonych i przeciążonych mięśni. Dodatkowo łagodzi ona ból, leczy różnego rodzaju urazy i wspomaga regenerację ciała po wypadkach czy kontuzjach. Żaden aktywny zawodnik nie może sobie pozwolić na dłuższe wyłączenie z aktywności, dlatego tak ważna jest profilaktyka oraz natychmiastowa odpowiedź na pojawiający się problem.

Obowiązki fizjoterapeuty sportowego

Wykwalifikowany fizjoterapeuta powinien aktywnie uczestniczyć już w procesie szkoleniowym. Dzięki temu ma szansę na szybką reakcję – zaobserwować daną dolegliwość i wkroczyć z właściwym postępowaniem terapeutycznym. To osoba, z którą sportowiec może sumiennie omówić stan swojego samopoczucia pod kątem motorycznym. Dobra znajomość swojego ciała pozwala na wczesne wykrycie pewnych dolegliwości, którymi powinien zająć się specjalista. Warto zatem podkreślić, że fizjoterapeuta nie jest odpowiedzialny wyłącznie za leczenie kontuzji. Tak naprawdę wspomaga zawodników na poziomie fizycznym i psychicznym, a jego zaawansowana wiedza pomaga w prawidłowym wyborze terapii oraz zabiegów. I choć często bywa „niewidoczny” w swym działaniu, swoją pracą i rzetelnością znacząco wpływa na liczne sukcesy sportowców.

Najpopularniejsze formy wspomagania sportowca

Praca ze sportowcami jest zróżnicowaną formą pracy, zależną nie tylko od ich stanu funkcjonalnego, ale również od okresu sezonowego, w jakim się znajdują. Dlatego też fizjoterapeuci wykorzystują różne formy wspomagania, które jak najlepiej przygotują zawodnika do zbliżającej się, wzmożonej aktywności fizycznej.

Czas przygotowań do sezonu startowego wiąże się z intensywnymi masażami, ukierunkowanymi na wzmocnienie mięśni, przy jednoczesnym zachowaniu ich rozluźnienia. Dzięki odpowiednim bodźcom wzrastają możliwości fizyczne danego sportowca. Ważnym etapem jest także rozgrzewka, przygotowująca ciało do przyjęcia sporego obciążenia. Wykonywany przez fizjoterapeutę masaż służy do lepszego dogrzania ciała i dokrwienia dużych grup mięśniowych, dzięki czemu można zapobiec kontuzjom i urazom. Wspomnieć należy również o masażu restytucyjnym, czyli międzywysiłkowym, który doskonale sprawdzi się w trakcie zawodów. Nie tylko utrzymuje on właściwy poziom rozgrzania mięśni, ale także przyspiesza przemianę materii i powoduje przyjemne rozluźnienie. Z kolei masaż sportowy, powysiłkowy jest wykonywany po intensywnym cyklu treningowym – to dobry sposób na lepszą regenerację ciała czy zniwelowanie nieprzyjemnego bólu bądź nadmiernych przeciążeń.

Praca fizjoterapeuty ze sportowcami jest niezwykle interesująca, ale też wymagająca… To stała współpraca, oparta na rozmowie, doświadczeniu, ogromnym zaangażowaniu i sporej wiedzy. Wpływa ona znacząco na solidne funkcjonowanie zespołu, na osiągnięcia zawodnika, jego zdrowie i dobrą kondycję fizyczną. Nie bez powodu mówi się, że fizjoterapeuta ma mózg naukowca, serce humanisty i ręce artysty… I to właśnie czyni go wyjątkowym!

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2021
pixel