Jak masować elektryczną bańką chińską? Masaż bańkami HABYS

2023-12-15
Jak masować elektryczną bańką chińską? Masaż bańkami HABYS Elektryczna Bańka Chińska w Masażu i Terapii

Elektryczna bańka chińska do masażu i terapii. Wskazania i przeciwwskazania do masażu bańką chińską.

Bańki chińskie są popularnym przyrządem do wykonywania masażu w gabinetach fizjoterapii, gabinetach kosmetycznych czy ośrodkach odnowy biologicznej. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż mają wiele zastosowań — począwszy od poprawy wyglądu skóry, przez redukcję obrzęków, a skończywszy na masażu tkanek i powięzi. Elektryczna bańka chińska to nowoczesne akcesorium, które zapewnia terapeutom i pacjentom liczne udogodnienia. Jak wykonywać zabiegi przy pomocy tego urządzenia?

Terapia chińskimi bańkami (ang. cupping) nie należy do skomplikowanych. Aplikacja na ciele powoduje wytworzenie podciśnienia, co w efekcie powoduje zassanie skóry do ich wnętrza. W wyniku tego dochodzi do drobnych mikrouszkodzeń podskórnych naczyń krwionośnych i uwolnieniem z nich krwi. To z kolei skutkuje zaangażowaniem układu odpornościowego do wytwarzania przeciwciał, które mają z zadanie niwelować zmiany zapalne. Ponadto dochodzi do polepszenia ukrwienia, a to przekłada się na wiele innych korzyści np. poprawy wygląd i odżywienia skóry czy redukcji cellulitu. Zabiegi mogą przyjmować różne formy np. stawiania baniek czy masażu antycellulitowego, które są dobierane w zależności od potrzeb.

Nowoczesna technologia pozwoliła na stworzenie wielofunkcyjnego urządzenia do stawiania baniek oraz masażu. Ergonomiczny kształt, intuicyjny panel sterowania z wyświetlaczem oraz wygodny uchwyt sprawiają, że przyrząd nie powoduje nadwyrężenia rąk w trakcie wielogodzinnej pracy w gabinecie. Z drugiej strony prosta obsługa sprawdzi się do użytku domowego. Warto jednak podkreślić, że tego typu urządzenia zawierają szereg udogodnień pozwalających na uzyskanie lepszych efektów masażu. Mowa tu o:

 • Podgrzewaniu zmniejszającym napięcie mięśniowe i poprawiającym elastyczność tkanek.
 • Elektrostymulacji EMS oddziałującej m.in. na bolesne punkty spustowe i nerwy sensoryczne.
 • Magnetoterapii, która dzięki 8. lub 10 punktom magnetycznym wspiera redukcję obrzęków, wspomaga krążenie i łagodzi dolegliwości bólowych.
 • Terapii światłem czerwonym, która stymuluje funkcjonowanie i metabolizm komórek skóry, co pozwala na utrzymanie jej młodego wyglądu.

Jak wykonywać zabiegi elektryczną bańką chińską do masażu?

Masaż wykonywany za pomocą tego urządzenia jest znacznie prostszy od tradycyjnych baniek. Przed rozpoczęciem terapii i wykonaniem masażu nie można zapominać o dwóch istotnych kwestiach. Po pierwsze należy zdezynfekować i oczyścić skórę w miejscu, które będzie poddane masażowi. Po drugie trzeba zapewnić skórze odpowiedni poślizg w przypadku masażu. W tym celu można wykorzystać olejek do masażu (np. ze słodkich migdałów), oliwkę lub mus pielęgnacyjny do ciała. Tym sposobem skóra jest prawidłowo przygotowana do pracy.

 1. Włącz za pomocą guzika ON/OFF lub POWER.
 2. Urządzenie przyłóż do skóry na pożądanej części ciała np. plecach, przedramieniu, udzie czy klatce piersiowej.
 3. Ustaw odpowiedni program — dzięki regulacji mocy zasysania i rozluźniania. Intensywność oddziaływania na tkanki wykonywanego masażu próżniowego może ulec zmianie. Warto dodać, że przyrząd jest wygodny w użytkowaniu i tym samym można dokonać szybkiej zmiany ustawień np. uruchomienia opcji podgrzewania lub emisji światła czerwonego.
 4. Masaż wykonuj zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami masażu klasycznego tj. od dołu ku górze (w kierunku serca lub w stronę węzłów chłonnych, które są najbliżej położone). Dzięki temu zabieg pozwoli na efektywne odprowadzanie limfy i metabolitów.
 5. Unikaj zbyt ciągłych ruchów w jednym miejscu. Masaż powinien być dynamiczny, ale niezbyt silny. Przesadnie mocne zassanie tkanek i nadmierny docisk urządzenia mogą spowodować powstanie nieestetycznych i ciemnofioletowych siniaków.
 6. Czas masażu należy dostosować do wielkości partii ciała. Przeważnie trwa od 15 do 30 minut, natomiast przy dużych obszarach może trwać nawet około godziny.
 7. Po zakończeniu masażu należy wyłączyć urządzenie i przez kilka minut odpocząć.

Skóra po zabiegu ma charakterystyczny odczyn w postaci zaczerwienienia i wybroczyn. Efekt ten jest jednak tymczasowy. Jeżeli jednak wystąpią jakiekolwiek problem ze zniknięciem odczynu bądź pojawią się inne dolegliwości po wykonanym zabiegu, to warto zasięgnąć opinii lekarza.

Elektryczną bańkę można stosować zarówno w celach leczniczo-relaksacyjnych, jak i w modelowaniu sylwetki (np. walki z cellulitem) czy dolegliwościach nerwowo-mięśniowych. Ten przyrząd z powodzeniem sprawdzi się do zabiegów wykonywanych w celu redukcji bólu, zmian zapalnych czy opuchlizny. Jednocześnie nic nie stoi na przeszkodzie, aby poprawić poprawę krążenia i przepływ limfy. Dzięki temu przynosi naprawdę dobre efekty antycellulitowe i ujędrniające, co pozwala na niwelowanie nieestetycznego efektu skórki pomarańczowej. Ponadto jest to też wartościowy sposób na poprawę powysiłkowej regeneracji u sportowców np. w celu usunięcia nagromadzonego kwasu mlekowego w mięśniach po wykonanym treningu. Dlatego fizjoterapeuci współpracujący m.in. z piłkarzami, biegaczami, triatlonistami i osobami uprawiającymi inne dyscypliny sportowe mogą z powodzeniem wykorzystać ten przedmiot we własnym gabinecie.

Kiedy nie wykonywać masażu bańką chińską?

Masaż elektryczną bańką chińską to co prawda bezpieczny zabieg, który możesz wykonywać samodzielnie w domu. Niemniej jednak nie każdy może skorzystać z dobroczynnego działania bańki do masażu. Głównymi przeciwwskazaniami są problemy z krążeniem np. żylaki, zakrzepica, nadmierna kruchość naczyń krwionośnych. Pozostałe to:

 • ciąża,
 • choroby zakaźne,
 • wysoka gorączka,
 • padaczka (epilepsja),
 • choroby nowotworowe,
 • problemy menstruacyjne,
 • choroby skórne np. trądzik, łuszczyca.

Pamiętaj, że jeżeli masz wątpliwości zawsze możesz skonsultować się ze specjalistami firmy Habys. Nasi konsultanci odpowiedzą na wszelkie pytania związane z elektrycznymi bańkami do masażu i innymi produktami znajdującymi się w aktualnej ofercie.

pixel
Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2023