Jaki stół do masażu wybrać, aby pracować ergonomicznie?

2023-12-29
Jaki stół do masażu wybrać, aby pracować ergonomicznie?

Zakup pierwszego stołu do masażu z pozoru może wydawać się prostą sprawą. Wszystkie stoły do masażu, zwłaszcza te składane, wyglądają bardzo podobnie. Zanim jednak wygooglujesz swój wymarzony stół i klikniesz „kup teraz”, poświęć kilka minut na przeczytanie tego krótkiego poradnika. Pracuję w firmie Habys od 20 lat, pomagając masażystom i fizjoterapeutom w doborze stołów do ich pracy. Jeśli akurat nie możesz lub nie masz okazji porozmawiać z doradcą i chcesz już teraz kupić swój pierwszy stół do masażu, rozważ kilka poniższych punktów. Mam nadzieję, że dzięki temu dokonasz świadomego i dobrego wyboru, a Twoja praca będzie w pełni efektywna i ergonomiczna.


Dlaczego ergonomia pracy masażysty jest taka ważna?
Ostatnio usłyszałem historię pewnego profesora, który przynosząc na zajęcia ze studentami szklankę do połowy napełnioną wodą, zadał im pytanie: „Ile waży ta szklanka?”. Padały przeróżne odpowiedzi, na co on odrzekł: „To zależy, jak długo będziecie ją trzymać w ręce. Jeśli 5 minut, to ręka się lekko zmęczy, jeśli przez godzinę, to będzie już spory dyskomfort, ale jeśli przez cały dzień to może ona zdrętwieć i stracisz czucie w dłoni”. Dokładnie tak samo jest z ergonomią pracy na stole do masażu. Jeśli masz odpowiednio dostosowany stół do swojego wzrostu oraz techniki, to wysiłek jest znacznie mniejszy, ale jeśli jest nieprawidłowo dobrany, to czas takiej pracy jest dłuższy, szybciej się męczysz, przyjmując niewygodną pozycję a w dłuższym okresie, może się to skończyć koniecznością własnej rehabilitacji. Dlatego, wybierając swój pierwszy, a potem kolejny stół do masażu, należy wziąć pod uwagę kilka bardzo ważnych aspektów, które mają wpływ nie tylko na wygodę pacjenta, ale również na Twój komfort pracy.

 

 

Mobilny gabinet masażu czy usługi stacjonarne?
Jeśli potrzebujesz stołu składanego zastanów się, czy często będziesz musiał przemieszczać się z nim dojeżdżając do pacjenta, czy raczej stół będzie służył Ci stacjonarnie w gabinecie lub w domu. Jeśli zamierzasz często podróżować ze swoim stołem, wybierając odpowiedni model, zwróć uwagę na wagę stołu z akcesoriami lub bez, łatwość składania i rozkładania, czy odpowiedni rodzaj regulacji wysokości. Najlżejsze stoły do masażu ważą w granicach od 10 – 12 kg, (Aero, Luna Light). Zwróć uwagę na możliwość dokupienia dodatkowych akcesoriów takich jak pokrowiec z opcją plecak lub kółkami transportowymi, czy dodatkowymi kieszeniami na kosmetyki, oliwki, ręcznik, bańki, pałeczki bambusowe, czy inne akcesoria, których używasz w swojej technice.
Jeśli zamierzasz pracować stacjonarnie, możesz sobie pozwolić na zakup stołu z wszystkimi udogodnieniami, o maksymalnym komforcie dla pacjenta i własnej ergonomii pracy. Zwróć uwagę zarówno na stoły składane z szerszym blatem, trzema parami nóg (Medmal, Alba) czy podnoszoną sekcją (Panda Plus, Gallo Plus, Xena, Eden, Vesta), z podgrzewanym blatem (Therma Top), jak i stacjonarne, z obszernym i wygodnym leżyskiem (Gemini Flex, kolekcja Linea) lub wielofunkcyjnym blatem i elektryczną regulacją wysokości (kolekcja Evero, Agila); (masaże lecznicze, techniki manualne, fizjoterapia, rehabilitacja).
Jeśli jeszcze nie do końca wiesz, jak będziesz pracował w przyszłości, możesz wybrać uniwersalny składany stół do masażu, który sprawdzi się zarówno w usługach mobilnych masażu, jak i w gabinecie (Panda, Smart).

 

Wysokość stołu do masażu ma znaczenie.
Jeśli chcesz wygodnie i ergonomicznie pracować, dbając jednocześnie o swój komfort, efektywność pracy a przede wszystkim własne zdrowie, to koniecznie dobierz stół do swojego wzrostu. W tym przypadku zwróć uwagę na zakres regulacji wysokości danego modelu. Znajdziesz ją w parametrach technicznych stołu. Ale skąd masz wiedzieć, jak wysoki musi być stół, aby praca na nim była ergonomiczna i wygodna? Istnieje kilka metod wstępnego ustalania wysokości, na jakiej powinien znajdować się blat stołu:
a) dłonie masażysty powinny opierać się na blacie, przy wyprostowanych rękach w postawie stojącej,
b) blat stołu powinien się znajdować na wysokości krętarza większego masażysty (ok. 2/3 uda),
c) dodatkowo należy uwzględnić posturę osoby masowanej, ale to robisz już na bieżąco, przed masażem lub w trakcie.
Dla przykładu najwyższy zakres regulacji wysokości ma stół Panda (91cm).

 

Kompromis pomiędzy komfortem pacjenta, a mobilnością stołu do masażu
Podczas wyboru stołu zastanów się nad jego wielkością oraz wagą, pamiętając, że im wygodniejszy stół, tym większe są jego gabaryty i waga, co w konsekwencji utrudnia jego przenoszenie. Przykładowo, ultralekki stół do masażu waży ok. 10 kg, standardowy ok. 12 kg, a komfortowy ok. 20 kg. Uwzględniając więc krok 1 i 2 poradnika warto dodatkowo pamiętać o zależności: im większy komfort, tym większa waga stołu i tym samym mniejsza mobilność.Weź pod uwagę stabilność stołu do masażu.
Kolejną kluczową kwestią jest to, jakie rodzaje masaży wykonujesz najczęściej czy jakimi technikami, metodami pracujesz? Przykładowo, jeśli najczęściej pracujesz technikami manualnymi, to zwróć uwagę na maksymalną stabilność stołu w każdym miejscu blatu. Świetnie sprawdzają się tutaj składane stoły z trzema parami nóg (Medmal, Alba), o podwyższonej stabilności (Smart, Aero Stabila) lub stoły stacjonarne (Evero, Agila). Z kolei, jeśli wykonujesz masaże relaksacyjne, zwróć uwagę na stoły o maksymalnym komforcie z szerszym blatem, wygodnym podgłówkiem, wycięciem na twarz czy komfortowym systemem pianek. (m.in. Panda o szer. 70cm).
Jak widzisz – ile potrzeb, tyle rozwiązań. Mnogość dostępnych na rynku modeli i rozwiązań może jednak sprawiać, że czujemy się zagubieni. Jeśli po przeczytaniu tego poradnika nadal nie jesteś pewien, jaki stół wybrać, zapraszam do kontaktu. Chętnie podzielę się z tobą moim doświadczeniem i pomogę w wyborze konkretnego modelu.

Artykuł przygotował Tomasz Olbrot - Ekspert w dziedzinie doboru profesjonalnego sprzętu do fizjoterapii i masażu, Doradca firmy Habys z 20 letnim doświadczeniem.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2023
pixel