Masaż bańką chińską

2022-01-11
Masaż bańką chińską

Klasyczny? Relaksacyjny? Punktowy? A może odchudzający? Z pewnością niejednokrotnie słyszałeś o różnego rodzaju masażach oraz o ich niesamowitym wpływie na ciało i samopoczucie człowieka. Nic dziwnego, że mają spektakularne działanie, ponieważ łączą rozmaite odmiany leczenia i mogą być jednocześnie formą relaksu, jak i rehabilitacji. Terapeuci wykorzystują także różne akcesoria i przedmioty, wspomagające ich pracę. Wyróżnić można olejki, świece, piłki, rollery, czy kamienie… Ale szczególną uwagę, dzięki swojej wyjątkowości i mnogości zastosowań, przykuwa niepozorna bańka chińska!

Masaż bańką chińską… Co to takiego?

Ta nietypowa forma terapii zyskała w ostatnim czasie na popularności. To zasługa sportowców i celebrytów, którzy przez swoją otwartość na nowe sposoby leczenia rozsławili ten oryginalny rodzaj masażu. Prawda jest jednak taka, że „bańki” to zabieg od dawna wykonywany przez profesjonalistów w dziedzinie masażu czy fizjoterapii. W końcu stawianie baniek to jedna z najstarszych metod Tradycyjnej Medycyny Chińskiej, licząca ponad trzy tysiące lat. Była stosowana nie tylko w Azji Południowej czy Chinach, ale również w Starożytnej Grecji. Teraz powszechnie praktykowana i bardzo modna na całym świecie.

Masaż polega na użyciu specjalistycznej bańki, którą przystawia się do konkretnego miejsca na ciele, a następnie oddziałuje się na nie poprzez ssanie. W ten sposób powstaje ujemne ciśnienie, które wciąga skórę pacjenta do jej wnętrza. Bańkę można pozostawić na miejscu lub też delikatnie przesuwać nią po skórze w kierunku węzłów chłonnych. Co prawda, często w ten sposób powstają zaczerwienienia lub niewielkie krwawienia wewnętrzne, lecz są one niegroźne, a nawet pożądane podczas terapii. Zabieg może być bolesny, jednak zależy to od naszego stopnia odporności na ból. Jedno jest pewne – efekty wynagrodzą tę niedogodność.

Masaż bańką – zastosowanie

Choć upłynęło wiele tysięcy lat terapia stawiania baniek jest wciąż podstawową metodą terapeutyczną. Dzięki temu, że intensywnie i głęboko stymuluje nasze tkanki, pobudza krążenie, uwalnia ciało od toksyn, zmniejsza stany zapalne, przyspiesza metabolizm oraz poprawia ogólny nastrój. Dlatego chętnie jest wykorzystywana m.in. w:

 • leczeniu urazów, bólów kręgosłupa, napięć mięśniowych,
 • chorobach wewnętrznych,
 • problemach ginekologicznych,
 • dolegliwościach dermatologicznych i płucnych.

Co więcej, znalazła ona także zastosowanie w kosmetologii – masaż bańką chińską traktowany jest jako nieinwazyjna metoda walki z uporczywym cellulitem. To doskonały sposób, by ujędrnić i uelastycznić skórę, który naturalnie modeluje sylwetkę.

Jaką bańkę wybrać?

Najlepiej ją dobrać w zależności od masowanego miejsca i naszych potrzeb. Na rynku możemy znaleźć bańki szklane, sylikonowe czy bambusowe… Ale wraz z rozwojem technologii powstają również elektryczne, łączące tradycje medycyny chińskiej z nowoczesnymi technikami. Podobnie jest z ich wielkościami – te mniejsze dobrze sprawdzą się do masażu twarzy, z kolei te większe do obszerniejszych części ciała, jak uda czy brzuch. Warto pamiętać, by bańka była dobrze dopasowana do dłoni, co z pewnością zagwarantuje wygodę użytkowania.

Przeciwskazania do masażu

Niestety, choć stawianie baniek jest bezpieczne i wykorzystywane w leczeniu różnych dolegliwości, nie każdy może z tego sposobu skorzystać. Istnieją pewne przeciwskazania, które uniemożliwiają wykonanie zabiegu:

 • zaburzenia krzepliwości krwi,
 • gorączka,
 • ciąża,
 • choroby nowotworowe,
 • nadciśnienie tętnicze,
 • żylaki,
 • menstruacja.

Warto zatem skonsultować się ze specjalistą, który oceni realny stan naszego zdrowia oraz doradzi, czy taki masaż jest dla nas zalecany.

Wzmocnij efekty

Masaż bańką chińską jest naprawdę skuteczny i potrafi zdziałać cuda. Jednak równie ważne jest nasze zaangażowanie oraz systematyczność. Zabiegi powinny być wykonywane co 3 – 4 dni i należy przeprowadzić około 10 – 12 serii, by zauważyć pożądane rezultaty. Trzeba także zadbać o odpowiednie nawodnienie oraz spontaniczną aktywność fizyczną w ciągu dnia – mogą być to ulubione ćwiczenia, taniec, zajęcia grupowe lub spacer po okolicy. Co więcej, masaż możesz wykonać samodzielnie, w domu, choć na samym początku warto skorzystać z pomocy profesjonalisty. W każdym przypadku ważna jest systematyczność. Daj sobie czas, odrobinę cierpliwości i wytrwałości, a sam zobaczysz, że korzyści pojawią się szybciej, niż myślisz – to będzie strzał… w bańkę!

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2022
pixel