Obrzęk limfatyczny. Presoterapia i drenaż limfatyczny aparatem HABYS

2023-12-19
Obrzęk limfatyczny. Presoterapia i drenaż limfatyczny aparatem HABYS Presoterapia i Leczenie Obrzęku Limfatycznego w Domu

Presoterapia stanowi skuteczny sposób przeciwdziałania obrzękom limfatycznym. Obrzęk limfatyczny to przewlekły problem, który może dotykać osoby w różnym wieku i z powodu różnorodnych problemów. Nieleczony przepływ płynu tkankowego przez naczynia może spowodować wiele zaburzeń. Z tego artykułu dowiesz się, co może być przyczyną obrzęków limfatycznych oraz jak radzić sobie z tym problemem w warunkach domowych, wykorzystując aparat do drenażu limfatycznego marki Habys.

Obrzęk limfatyczny — przyczyny, objawy i ryzyko powikłań

Mianem obrzęku limfatycznego określa się patologiczny zastój chłonki (limfy). Prawidłowy przepływ limfy przebiega od naczyń w kierunku węzłów chłonnych. W przypadku obrzęków dochodzi do różnorodnych zaburzeń krążenia limfy w obrębie konkretnych części ciała. Przeważnie obrzęk jest rezultatem nieprawidłowości w kilku kwestiach:

  • Ograniczenia resorpcji do naczyń krwionośnych.
  • Przesadnej filtracji z naczyń krwionośnych do tkanek.
  • Zmniejszenia resorpcji płynu tkankowego do naczyń limfatycznych.

Wyróżnia się dwie grupy przyczyn powstawania obrzęków limfatycznych. Pierwszą z nich są różnorodne wady wrodzone np. zaburzenia rozwojowe, które powodują nieprawidłowe powstawanie naczyń odprowadzających limfę. Drugą stanowią choroby i czynniki prowadzące do upośledzenia funkcjonowania naczyń limfatycznych bądź ich uszkodzenia. Do tego typu czynników zalicza się m.in. operacje chirurgiczne jak mastektomia, wypadki komunikacyjne skutkujące zmiażdżeniem kończyn, urazy sportowe, zmiany zapalne skóry lub choroby pasożytnicze.

Głównym objawem jest przede wszystkim widoczna opuchlizna zlokalizowana w obrębie kończyny górnej lub dolnej. Początkowo opuchlizna jest miękka, ale z biegiem czasu i rozwojem upośledzonego przepływu chłonki zaczyna twardnieć i wywoływać dolegliwości bólowe w trakcie dotyku. Opuchlizna powoli zaczyna narastać, co w konsekwencji prowadzi do twardnienia i pękania skóry — stąd często problem ten jest określany mianem słoniowacizny. Tym samym zwiększa się ryzyko zmian zapalnych, zwłóknień tkanek i wtórnych zakażeń. Jednocześnie następuje zaburzenie przesuwalności węzłów chłonnych. Chorym bardzo często towarzyszą problemy w postaci uczucia ciężkich nóg.

Pojawienie się obrzęku zawsze należy skonsultować ze specjalistą. Brak odpowiedniego leczenia może doprowadzić do wielu powikłań np. zaburzeń neurologicznych, stanu zapalnego naczyń chłonnych kończyn górnych i dolnych, nieestetycznych blizn, a nawet raka (mięsaka limfatycznego).

Presoterapia — wyjątkowy rodzaj drenażu limfatycznego

W przypadku obrzęku limfatycznego najczęściej rekomendowanym sposobem terapii jest drenaż limfatyczny. To niezwykle delikatny rodzaj masażu, który ma na celu usprawniać przepływ płynu tkankowego przez naczynia. Poprawa krążenia limfatycznego pozwala przepchnąć nagromadzoną limfę i usunąć występujący zastój. Usprawnienie przepływu ma korzystny wpływ na metabolizm. Z jednej strony pozwala zredukować zmiany zapalne i dolegliwości bólowe, a z drugiej poprawić jędrność skóry np. wspierając usuwanie cellulitu.

Alternatywą dla manualnego drenażu limfatycznego jest zabieg presoterapii, inaczej sekwencyjny masaż uciskowy lub masaż pneumatyczny. Presoterapia to przykład mechanicznego drenażu limfatycznego, który jest wykonywany przy użyciu specjalnego aparatu z mankietami na kończyny dolne i górne. Mankiety mają formę rękawów lub nogawek, które są podzielone na 4, 6, bądź 8 komór. Aparat do presoterapii jest na tyle prosty w obsłudze, że pozwala wykonywać drenaż limfatyczny w domu.

Na czym polega presoterapia? Efekt masażu pneumatycznego powstaje wskutek napełniania komór i mankietów powietrzem. W rezultacie dochodzi do wytworzenia ucisku na ciało o określonej sile. Tym samym terapia pomaga w usprawnieniu transportu płynu tkankowego przez limfatyczne struktury naczyniowe, co prowadzi do zmniejszenia obrzęku.

Kiedy nie wykonywać zabiegu presoterapii? Presoterapia niesie wiele korzyści dla pacjentów z obrzękami. Niestety leczenie przy użyciu mechanicznego masażu uciskowego jest niewskazane w niektórych przypadkach np. chorób serca i części schorzeń układu krążenia (np. miażdżyca, nadciśnienie tętnicze, zakrzepica), zmian zapalnych naczyń chłonnych, chorób zapalnych stawów czy chorób skóry.

Aparatu do drenażu limfatycznego w domu — zalety

  • Zakup domowego aparatu do drenażu limfatycznego stanowi dużą wygodę dla pacjenta. Nie ma konieczności regularnie pojawiać się w gabinecie rehabilitacji, co pozwala na oszczędność czasu i pieniędzy.
  • Urządzenie wyposażone jest w rękawy i mankiety na nogi. Tym samym aparat może zostać wykorzystany do drenażu limfatycznego różnych części ciała. Mankiet jest przeważnie 4-komorowy, 6-komorowy lub 8-komorowy. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby dokupić do urządzenia dodatkowe elementy i tym samym zwiększyć efektywność leczenia.
  • Aparat do presoterapii jest prosty w obsłudze, co umożliwia pacjentowi samodzielne wykonanie drenażu. Przed pierwszym użyciem urządzenia fizjoterapeuta lub inna wykwalifikowana osoba pomagają użytkownikom w poznaniu funkcjonalności urządzenia. Ponadto odpowiadają za dobór odpowiednich parametrów zabiegu np. częstotliwości ucisku czy czasu trwania masażu.
  • Presoterapia ma szerokie zastosowanie. Aparaty do domowego masażu limfatycznego mogą być wykorzystywane m.in. w kosmetologii, leczeniu nadwagi i otyłości, przeciwdziałaniu zespołowi niespokojnych nóg, czy przez sportowców do potreningowej regeneracji.
pixel
Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2023