Pistolet do masażu – po co i dla kogo?

2022-01-25
Pistolet do masażu –  po co i dla kogo?

Choć pistolety do masażu nie są na rynku zupełną nowością, ostatnimi czasy cieszą się ogromnym zainteresowaniem i zyskują na popularności wśród fizjoterapeutów, masażystów, ale także osób, korzystających z nich w domowym zaciszu. Nic dziwnego, ponieważ to sprytne urządzenie doskonale radzi sobie z bólem mięśni oraz wspomaga ich regenerację po ciężkim treningu. Zastanówmy się zatem, na co zwrócić uwagę podczas wyboru masażera wibracyjnego, jakie ma on działanie oraz dla kogo jest przeznaczony.

Pistolet do masażu – co to takiego

Pistolet wibracyjny to urządzenie elektryczne przeznaczone do masażu i autoterapii, które posiada ogromne spektrum zastosowań: aktywacja mięśni, rozluźnienie mięśniowo-powięziowe, głęboki masaż, łagodzenie sztywności i bólu mięśni, redukcja tkanki bliznowatej, zmniejszanie napięć.

Masażery zazwyczaj są wyposażone w cichy silnik bezszczotkowy, wytrzymałą baterię oraz głowicę, na której końcu umieszczana jest odpowiednia końcówka masująca. Występują także w różnych rozmiarach i kształtach, by każdy mógł znaleźć odpowiedni model dopasowany do swoich potrzeb. Dodatkowo pistolety wibracyjne mają kilka poziomów prędkości, dzięki czemu łatwo można dopasować intensywność masażu.

Pistolet do masażu i jego działanie

Tego typu urządzenie dobrze rozluźnia mięśnie poprzez receptorowe działanie wibracyjne i poprawia ich ukrwienie, dzięki energii kinetycznej tworzonej przez głowicę masażera. Co więcej, wpływa korzystnie na poprawię funkcjonalności tkanek miękkich, jak również powięzi. Pistolet do masażu poradzi sobie zatem doskonale z zakwasami, doskwierającymi napięciami, bólem i sztywnością mięśni. Poza tym masaż nim wykonywany może być relaksujący oraz uspokajający, co będzie pozytywnie wpływać na ogólne samopoczucie. Osiągnięcie takich efektów zdecydowanie ułatwia użycie odpowiednich końcówek masujących, które są dostosowane do różnych części ciała. Przykładowo:

  • pocisk – przeznaczony jest do masażu najmniejszych partii mięśni i trudno dostępnych miejsc. Idealnie sprawdza się w kojącym masażu dłoni i stóp.
  • płaska – okrągła, spłaszczona głowica z wypustkami, dobrze przylegająca do ciała. Idealna do głębszego masażu pleców, mięśni ud i pośladków.
  • widełkowa – końcówka do masażu wrażliwych partii mięśni wzdłuż kręgosłupa oraz w okolicy ścięgna Achillesa.
  • okrągła – głowica z miękkiej i wytrzymałej na odkształcenia pianki. Dostosowując poziom wibracji, można ją stosować do masażu wszystkich części ciała.

Na co zwrócić uwagę wybierając pistolet do masażu

Przeglądając oferty różnych pistoletów wibracyjnych łatwo jest się pogubić i trudno się zdecydować na coś konkretnego. Dlatego podczas poszukiwań warto mieć na uwadze: szybkość i moc silnika, pojemność oraz czas pracy baterii, wyposażenie i dołączone do masażera głowice, kształt oraz cenę.

Pod tymi względami ciekawą propozycją jest pistolet do masażu Hi5. W zestawie posiada 7 końcówek masujących, cichy i wytrzymały silnik, mocną baterię 2000 mAh oraz innowacyjny kształt T-shape, który doskonale wpływa na ergonomię podczas masażu. Na uwagę zasługuje także jego mniejszy kolega – Hi5 masażer wibracyjny, którego wyróżnia wygodny i kompaktowy rozmiar, niezwykle elegancki design oraz intuicyjny panel sterowania. Obydwa pistolety mają atrakcyjną cenę, więc zdecydowanie wyróżniają się na rynku. Mogą sobie na nie pozwolić nawet osoby z ograniczonym budżetem.

Masażer wibracyjny – kto powinien z niego korzystać

Z pistoletu do masażu mogą korzystać zarówno fizjoterapeuci, masażyści, sportowcy, ale również ludzie, świadomie dbający o swoje zdrowie. Urządzenie doskonale sprawdzi się przed treningiem, rozgrzewając mięśnie lub tuż po, wspomagając ich regenerację. Pracownicy biurowi, którzy większość czasu spędzają przed komputerem, zawodowi kierowcy czy osoby mające pracę siedzącą, również docenią dobroczynne działanie masażera wibracyjnego. Przyniesie ulgę spiętym mięśniom szyi, ramion czy pleców. Warto jednak zaznaczyć, że nie każdy będzie mógł sobie pozwolić na pracę z pistoletem masującym. W przypadku ciąży, cukrzycy, rozrusznika serca, przewlekłych migren bądź posiadania metalowych elementów w ciele, jak blaszki czy pręty, wskazana jest konsultacja z lekarzem. Określi on, czy pistolet do masażu nie zaszkodzi, a jego użytkowanie będzie bezpieczne.

Czy pistolet do masażu zastąpi pracę człowieka?

Nie sposób przyznać, że masażery wibracyjne zdecydowanie ułatwiają życie. Są multifunkcjonalne i efektywne, a dzięki temu dają wiele korzyści ich użytkownikom. Czy w tej sytuacji warto rezygnować z usług fizjoterapeuty bądź masażysty? Pistolet masujący z pewnością jest użyteczny i pomaga doraźnie w różnego rodzaju stanach bólowych, jednak nie zastąpi profesjonalnego masażu i pracy rąk ludzkich. Może się jednak okazać, że będzie bardzo przydatny w czasie kontynuacji terapii w domu, zaleconej przez specjalistę. Tak jak we wszystkim, ważny jest rozsądek i odpowiednie dostosowanie się do sytuacji. Warto więc przetestować działanie masażera na własnej skórze – być może jest to urządzenie, które pozytywnie wpłynie na jakość wykonywanych aktywności, polepszy sprawność fizyczną i szybko rozprawi się z nieproszonym bólem.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2022
pixel