Stół do masażu – jak o niego dbać

2022-02-17
Stół do masażu – jak o niego dbać

Jeśli jesteś fizjoterapeutą lub masażystą z pewnością zależy Ci na tym, by Twoje usługi były na jak najwyższym poziomie. Decydujesz się na profesjonalny stół do masażu – w zależności od rodzaju działalności, składany bądź stacjonarny – wszystko po to, by zapewnić komfort i bezpieczeństwo pacjentom oraz właściwą ergonomię pracy. Ale czy zastanawiałeś się kiedykolwiek jak o niego zadbać, by posłużył Ci na wiele lat? Warto pomyśleć o tym wcześniej, by móc cieszyć się w pełni możliwościami danego stołu.

OCHRONA TAPICERKI STOŁU

Regularne czyszczenie oraz dezynfekcja tapicerki Twojego stołu to czynności, które stanowią podstawową ochronę oraz higienę. Mogą być to jednak niewystarczające działania, niegwarantujące całkowitego zabezpieczenia przed zabrudzeniami czy uszkodzeniami. Aby zwiększyć sterylność zabiegu i wpłynąć na żywotność tapicerki należy pomyśleć o dodatkowym pokryciu na stół. To odpowiednie będzie chronić przed szkodliwym działaniem kosmetyków, dzięki wysokiej odporności na przepuszczalność.

Na co zatem się zdecydować?

  1. POKRYCIA JEDNORAZOWE
  2. Na rynku można znaleźć różnorodne porycia, podkłady i prześcieradła jednorazowe, które dobrze sprawdzają się w codziennej pracy. Najbardziej popularny i najczęściej stosowany jest podkład celulozowy, który wykonany jest z wytrzymałej, dwuwarstwowej celulozy. Ciekawą opcją jest również podkład laminowany, który jest zrobiony z włókniny o strukturze krzyżowej. Dodatkowo ma warstwę folii zabezpieczającej przed przenikaniem cieczy. Istnieją również pokrycia włókninowe dostosowane do konkretnych części stołu np. na podgłówek lub wycięcie w stole. Zarówno podczas suchych, jak i mokrych zabiegów przydatne są prześcieradła jednorazowe, które skutecznie chronią powierzchnię stołu przed zabrudzeniami i wilgocią, zwłaszcza te wodoodporne. Wybierając pokrycie jednorazowe, powinno się zwrócić uwagę na jego jakość – podwyższona gramatura niweluje możliwość jego rozerwania w trakcie przeprowadzanego masażu.
  3. POKRYCIA WIELORAZOWE
  4. Choć pokrycia jednorazowe są dobrym i sprawdzonym rozwiązaniem, w celu pełnej ochrony tapicerki, warto rozważyć zakup okrycia olejoodpornego, które dzięki szczelnemu zakryciu całej powierzchni stołu, doskonale zabezpiecza przed działaniem olejków czy płynów fizjologicznych. Wykonane jest z przyjemnego, oddychającego i paroprzepuszczalnego materiału, bezpiecznego dla skóry człowieka. Interesującą propozycją jest również pokrycie frotte, wyprodukowane z wysokiej jakości bawełny. Oprócz tego, że ochrania tapicerkę, to dodatkowo zwiększa komfort pacjenta podczas zabiegu. Zarówno okrycie olejoodporne, jak i pokrycie fortte można bezpiecznie prać, bez obaw, że materiał straci swoje właściwości lub jego kolor ulegnie zmianie.

JAK CZYŚCIĆ STÓŁ DO MASAŻU?

Jeśli mimo poprawnego zabezpieczenia stołu, ulegnie on zabrudzeniu, powinieneś postawić na dokładne wyczyszczenie jego powierzchni. Oto kilka wskazówek, jak powinieneś to zrobić, by nie naruszyć konstrukcji i nie zniszczyć struktury tapicerki:

  • Do elementów lakierowanych stołu nie używaj produktów zawierających środki ścierne.
  • Powierzchnie drewniane lub sklejki najlepiej czyścić za pomocą wilgotnej ściereczki, wycierając je do sucha. Nie stosuj środków chemicznych.
  • Łagodny detergent (np. roztwór z szarego mydła) z użyciem gąbki lub miękkiej szczotki będzie dobrym rozwiązaniem w przypadku codziennych zabrudzeń. Dodatkowo czyszczone miejsce przetrzyj wilgotną szmatką, po czym je osusz.
  • Roztwór z 25% alkoholu etylowego stosuj na miejscowe, silniejsze zabrudzenia, przecierając je nasączonym tamponem z gazy. Po tym użyj wilgotnej szmatki, a następnie wytrzyj miejsce do sucha.
  • Pamiętaj, by przed zastosowaniem nieznanego Ci detergentu przetestować jego działanie na niewidocznym fragmencie tapicerki stołu. Czyszczenie wykonaj wtedy z należytą ostrożnością.

TRANSPORT STOŁU DO MASAŻU A JEGO OCHRONA

Mobilni masażyści i fizjoterapeuci pracujący przede wszystkim na profesjonalnych stołach składanych, powinni pomyśleć także o ich odpowiednim zabezpieczeniu podczas transportu. W tym przypadku niezwykle pomocny będzie pokrowiec, który chroni przed wszelkimi uszkodzeniami i otarciami. Można je znaleźć w podstawowej wersji, jak i z bogatszym wyposażeniem – dla porównania pokrowiec simply ma pas na ramię, uchwyt transportowy oraz dno wzmocnione stopkami, z kolei pokrowiec city posiada dodatkowo 4 pojemne kieszenie na akcesoria do masażu lub kształtki, pasy na plecy (opcja plecak) oraz odblaski. Materiał, z którego są wykonane pokrowce, jest niezwykle trwały i odporny na zniszczenia. Niezależnie jaką opcję wybierzesz, możesz być pewny, że stół w bezpieczny sposób zostanie przetransportowany.

Korzystając z powyższych porad, możesz przedłużyć żywotność Twojego stołu o kilka, a nawet kilkanaście lat! Gdy zadbasz o niego od samego początku, zobaczysz pozytywne rezultaty w przyszłości – mimo upływu czasu będzie, jak nowy, a poziom komfortu pracy nie ulegnie zmianie.

Podmiot prowadzący reklamę: Habys sp. z o.o.

ZASTOSOWANIE: Stoły rehabilitacyjne umożliwiają fizjoterapeucie prawidłowe, bezpieczne i efektywne prowadzenie zabiegów rehabilitacyjnych, fizjoterapii, fizykoterapii, masażu, mających na celu leczenie lub łagodzenie przebiegu chorób oraz skutków urazów/upośledzeń. Stosowane w gabinetach medycznych i lekarskich umożliwiają pacjentom przybranie prawidłowej postawy do przeprowadzenia efektywnego i bezpiecznego zabiegu lub badania. Budowa stołów rehabilitacyjnych pozwala fizjoterapeucie na łatwy i pełny dostęp do pacjenta z każdej strony, dzięki czemu wszelkiego rodzaju zabiegi przynoszą zamierzony skutek i zapewniają odpowiednie warunki do prowadzenia zabiegu/badania.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2022
pixel