Stół rehabilitacyjny: ewolucja od prostych konstrukcji do zaawansowanych rozwiązań

2024-01-23
Stół rehabilitacyjny: ewolucja od prostych konstrukcji do zaawansowanych rozwiązań Twój Tytuł

Stoły rehabilitacyjne, niegdyś o prostej konstrukcji, z biegiem lat przeszły długą drogę do stania się zaawansowanym sprzętem, który znacznie poprawia efektywność terapii manualnej. Ta ewolucja była nie tylko wynikiem postępu technologicznego, ale również zrozumienia wartości rehabilitacji i roli, jaką stół rehabilitacyjny odgrywa w tym procesie.

Stół rehabilitacyjny: ewolucja od prostych konstrukcji do zaawansowanych rozwiązań

Spis treści:

Jak stacjonarny stół rehabilitacyjny zyskał popularność?

Kiedy zaczęto stosować stół do rehabilitacji?

Początki stosowania stołów rehabilitacyjnych są ściśle związane z rozwojem fizjoterapii i sięgają początku XX wieku, kiedy to zaczęto dostrzegać ich kluczową rolę w terapii manualnej i fizjoterapii, ale zanim to nastąpiło, już od początków ludzkości w wielu kulturach i miejscach na świecie wykonywano różnorodne terapie, często oparte o techniki, wywodzące się z lokalnych kultur i tradycji. Z biegiem lat i rozwoju wiedzy na temat funkcjonowania ludzkiego organizmu, w tego typu praktykach często szukano odpowiedniego sposobu, aby w wygodny sposób przeprowadzić masaż, czy zabiegi lecznicze. Służyły do tego stoły, które w miarę rozwoju zaczęły być dostosowywane do potrzeb terapeutów.

Jakie były pierwotne modele stołów rehabilitacyjnych?

Pierwsze modele stołów rehabilitacyjnych były proste, a nawet bardzo prymitywne i nie oferowały wielu możliwości regulacji, a jeśli już takowe się pojawiały, posiadały bardzo proste manualne mechanizmy. Z czasem, zaczęły pojawiać się modele bardziej zaawansowane, z możliwością regulacji wysokości, co znacznie ułatwiło pracę terapeutom. W miarę rozwoju technologii i wykorzystania różnych surowców stoły rehabilitacyjne były wzbogacane o nowe funkcje takie jak elektryczna regulacja wysokości czy funkcje typowo dedykowane danym technikom manualnym jak np. chiropraktyka.

Na czym polega popularność i skuteczność stacjonarnych stołów rehabilitacyjnych?

Popularność stołów rehabilitacyjnych wynika z ich skuteczności i wszechstronności. Umożliwiają one bowiem przeprowadzanie różnych technik terapii manualnej, dostosowując się do potrzeb każdego pacjenta, Dodatkowo większość nowych modeli takich jak np. stoły rehabilitacyjne marki Habys, zostały zaprojektowane z myślą o ergonomii pracy fizjoterapeuty czy masażysty.

Aktualne trendy i innowacje w stołach rehabilitacyjnych

Wśród obecnych trendów i innowacji w stołach rehabilitacyjnych na uwagę zasługuje rosnąca popularność stołów z kilkoma segmentami, które oferują jeszcze większą wszechstronność zastosowania. Możemy tutaj wyróżnić modele 2-segmentowe jak np. popularny stół rehabilitacyjny Agila 2, którego leżysko podzielone jest na 2 części: główny blat oraz podgłówek. Z kolei wyższy model Agila 4 posiada już 4-segmnetowy blat, z dodatkowymi regulowanymi podłokietnikami. Bardziej zaawansowane modele, jak stół rehabilitacyjny Evero X7 oferują aż 7-sekcyjny blat z możliwością różnych konfiguracji poszczególnych części blatu w trakcie rehabilitacji. Asortyment jest coraz szerszy, co umożliwia dopasowanie stołu do potrzeb każdego pacjenta i różnych technik manualnych w zakresie fizjoterapii i rehabilitacji.

Najbardziej zaawansowany, 7-segmentowy stół rehabilitacyjny wyposażony w ramę sterującą, system jezdny oraz podgłówek z poduszką ERGO. Dedykowany do masaży, fizjoterapii, rehabilitacji.

Jak stół rehabilitacyjny wspomaga pracę fizjoterapeuty?

Stół rehabilitacyjny nie tylko umożliwia przeprowadzanie terapii manualnej, ale również zdecydowanie ułatwia pracę terapeuty. Dzięki regulowanym funkcjom terapeuta może dostosować stół do własnych potrzeb ergonomicznych, ale również do konkretnych potrzeb pacjenta w trakcie rehabilitacji. Przykładem może być tutaj pomoc w wejściu na stół i zejściu pacjentów z ostrym bólem, po urazach i operacjach. Stoły z regulacją wysokości znacznie ułatwiają pracę z tego typu pacjentami. Kolejnym przykładem może potrzeba wygodnego dostępu do różnych partii ciała pacjenta. Nowoczesne modele jak Evero X7 marki HABYS z siedmiosegmentowym blatem umożliwiają szereg udogodnień i funkcjonalności, które sprawiają, że praca fizjoterapeuty jest znacznie prostsza i komfortowa dla obu stron.

Rola stołu rehabilitacyjnego w zapewnieniu komfortu pacjentowi

Stół rehabilitacyjny odgrywa także kluczową rolę w zapewnieniu komfortu pacjentowi. Wygodne leżysko o optymalnych wymiarach oraz wygodna pianka pokryta przyjemną w dotyku tapicerką sprawia, że pacjent może zająć najbardziej komfortową dla siebie pozycję, co zdecydowanie przekłada się na skuteczność terapii.

Jak wybrać odpowiedni stół do rehabilitacji?

Różne rodzaje stacjonarnych stołów rehabilitacyjnych

Na rynku dostępne są różne rodzaje stołów rehabilitacyjnych, od prostych 1-, 2-segmentowe modeli, po bardzo zaawansowane modele 4-, a nawet 7-segmentowe. Do prostych modeli stacjonarnych należy stół rehabilitacyjny Agila 2, którego leżysko podzielone jest na 2 części: główny blat oraz podgłówek. Z kolei wyższy model Agila 4 posiada już 4-segmnetowy blat, z dodatkowymi regulowanymi podłokietnikami. Bardziej zaawansowane modele, jak stół rehabilitacyjny Agila 2 z 2-segmentowym blatem. Ten uniwersalny model doskonale nadaje się do większości gabinetów rehabilitacyjnych oraz masażu. Posiada wygodne leżysko z regulowanym podgłówkiem i otworem na twarz oraz elektryczną ramę sterującą, odpowiedzialną za wygodne podnoszenie i opuszczanie blatu. Nieco bardziej zaawansowane modele są zdecydowanie bardziej przydatne w specjalistycznej rehabilitacji, oferując szereg funkcji czy konfiguracji blatu jak np. stół rehabilitacyjny Evero X7 lub Upright Chiro Z7, oferuje ruchomość poszczególnych sekcji blatu oraz funkcję drop, przydatną w chiropraktyce. Wybór stołu zależy więc w głównej mierze od potrzeb terapeuty i pacjenta, a także od rodzaju terapii czy masażu, jaki wykonuje specjalista.

Upright Chiro Z7 to najbardziej zaawansowany, stacjonarny stół do fizjoterapii, technik manualnych, osteopatii i elementów chiropraktyki. Multifunkcjonalny 7 segmentowy blat wyposażono w zaawansowany system regulacji, umożliwiający zastosowanie technik „drop”, funkcję ruchu oraz pozycjonowanie ciała pacjenta w różnych płaszczyznach.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie stołu rehabilitacyjnego elektrycznego?

Przy zakupie stołu rehabilitacyjnego elektrycznego, warto zwrócić uwagę na zakres regulacji wysokości stołu i dopasowanie do własnego wzrostu, zwłaszcza osoby bardzo wysokie lub bardzo niskie muszą dokładnie dowiedzieć się, czy praca z danym modelem będzie ergonomiczna. Bardzo ważna jest oczywiście jakość wykonania: surowce, z których wykonano podstawę stołu, łatwość utrzymania higieny, odporność tapicerki na zabrudzenia, olejki i środki do dezynfekcji. Jednym z aspektów, często pomijanych podczas wyboru sprzętu są testy jakościowe, które świadczą o tym, że stół jest bezpieczny dla pacjenta i terapeuty. Podczas zakupu pytajmy sprzedawcę, czy dany model przeszedł testy jakościowe. Pamiętajmy, że to od nas zależy bezpieczeństwo pacjenta podczas terapii czy masażu.

Jak prawidłowo korzystać ze stołu rehabilitacyjnego?

Podstawy obsługi stołu rehabilitacyjnego

Podstawy obsługi stołu rehabilitacyjnego są proste. Należy stosować się do zasad bezpieczeństwa podczas korzystania ze stołu, które powinna szczegółowo określać instrukcja obsługi danego modelu. Niektóre modele takie jak EVERO marki Habys posiadają też dodatkowe zabezpieczenia takie jak wyłącznik bezpieczeństwa, który zapobiega przypadkowemu naciśnięciu ramy sterującej przez pacjenta, czy terapeutę. Warto też regularnie dbać o czystość i konserwacje stołu, stosować tylko zalecane przez producenta środki czystości.

Najbardziej zaawansowany, 7-segmentowy stół rehabilitacyjny wyposażony w ramę sterującą, system jezdny oraz podgłówek z poduszką ERGO. Dedykowany do masaży, fizjoterapii, rehabilitacji.

Zasady bezpieczeństwa przy użytkowaniu stołu do rehabilitacji

Bezpieczeństwo jest kluczowe podczas korzystania ze stołu do rehabilitacji. Należy pamiętać o prawidłowym ułożeniu pacjenta, a także o zachowaniu stabilności stołu podczas terapii. Każdy stół do masażu posiada również informację o maksymalnym obciążeniu, na którą bezwzględnie należy zwrócić uwagę. Zdarza się, że terapeuci podczas masażu czy terapii muszą usiąść obok pacjenta na stole. Należy w takich wypadkach pamiętać o równomiernym obciążeniu stołu oraz maksymalnym dopuszczalnym obciążeniu. W stołach do masażu Evero i Agila maksymalne obciążenie wynosi 200 kg.

Porady dla fizjoterapeutów dotyczące wykorzystania stołu rehabilitacyjnego

Dla fizjoterapeutów wartość stołu rehabilitacyjnego jest nieoceniona. Dzięki niemu mogą skupić się na terapii, mając zapewniony odpowiedni komfort pracy. Ważne jest jednak, aby pamiętać o regularnym serwisie stołu oraz dbać o jego dobry stan techniczny.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2024
pixel