Terapia czaszkowo-krzyżowa

2021-08-24
Terapia czaszkowo-krzyżowa

Praca z ciałem nie musi być intensywna, nacechowana mocnymi bodźcami. Nie zawsze jest tak, że im bardziej człowiek "wymiętolony" wyjdzie z masażu, tym lepiej terapia została wykonana i tym lepszy osiągnięto efekt. Czasami im mniej, tym lepiej.

Na czym polega?

Jednym z przykładów takiej terapii jest terapia czaszkowo-krzyżowa ( cranio-sacralna). Opiera się na pracy z rytmem płynu mózgowo-rdzeniowego, który jest jednym z trzech rytmów w naszym ciele. Wyrównanie zaburzeń jego przepływu, powoduje usprawnienie funkcjonowania układu nerwowego, pokarmowego, oddechowego, powięziowego, kostnego, endokrynologicznego i limfatycznego. Za pomocą delikatnych technik terapeutycznych, terapeuta uzyskuje rozluźnienie tkanek miękkich w rejonie układu craniosacralnego w skład którego wchodzi czaszka, kręgosłup oraz kość krzyżowa. To właśnie w ich obrębie krąży płyn mózgowo-rdzeniowy, a jego blokady lub zaburzenia przepływu mogą objawiać się bólem, uczuciem napięcia, spadkiem sił, ogólnym złym samopoczuciem. Przyczynami owych zaburzeń mogą być choroby, tłumione emocje czy wypadki i urazy.

Dla kogo terapia cranio-sacralna?

Terapię czaszkowo-krzyżową stosuje się zarówno u dzieci jak i dorosłych, niemowląt i osób w podeszłym wieku. U niemowląt i małych dzieci zaburzenia przepływu mogą objawiać się brakiem oczekiwanego rozwoju psychoruchowego, emocjonalnego i poznawczego. Warto również pamiętać, że często małe dzieci są odbiciem swoich rodziców i rezonują tym co bezwiednie otrzymują, dlatego czasem warto skupić się w pracy na przykład na zestresowanej mamie.

Pomocna jest w naprawdę szerokiej gamie problemów zdrowotnych, z racji przywracania równowagi w ciele pacjenta. Wpływa pozytywnie na zaburzenia psychiczne i mentalne, takie jak depresje, psychozy, zaburzenia osobowości, koncentracji, zachowania autystyczne. Pomaga w objawach stresu, nerwic, problemów z mową, migrenach, zaburzeniach słuchu i wzroku. Pomaga w bólach stawowych, kręgosłupa, w przypadku skolioz. Pozytywnie wpływa na oddech u astmatyków, wspomaga osoby z urazami okołoporodowymi, wspiera funkcjonowanie narządów wewnętrznych, likwidując tym samym napięcia w obrębie jamy brzusznej. Pozwala rozwiązać niekorzystne skutki urazów powypadkowych, które niejednokrotnie towarzyszą ludziom przez wiele lat.

Subtelny rytm przepływu.

Warto wiedzieć, że terapia czaszkowo-krzyżowa nie jest łatwą sekwencją technik do wyuczenia. Nauka samego czucia, dostrojenia się do pacjenta, wymaga wiele czasu. Ważne jest tu niezmiernie, wypracowane przez terapeutę prawidłowego wyczucia subtelnego rytmu przepływu. Można być jednak pewnym, że z czasem, wraz z praktyką, czucie się wyostrza a tak subtelna praca z ciałem może okazać się świetnym sposobem na różne dolegliwości.

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2021
pixel