Jak prawidłowo używać pistoletów do masażu firmy HABYS?

2024-01-30
Jak prawidłowo używać pistoletów do masażu firmy HABYS?

Massage gun, czyli pistolet do masażu jest często używany przez fizjoterapeutów np. przy pracy ze sportowcami. Sprawdź zalety masażera wibracyjnego!

Jak prawidłowo używać pistoletów do masażu firmy HABYS?

Massage gun, czyli pistolet do masażu jest często używany przez fizjoterapeutów np. przy pracy ze sportowcami. Sprawdź zalety masażera wibracyjnego!


SPIS TREŚCI:


Jak prawidłowo używać pistoletów do masażu? Wskazania i przeciwwskazania.

Fizjoterapeuci coraz chętniej sięgają po masażery wibracyjne. Nie ma w tym nic dziwnego, bo massage gun stanowi świetne uzupełnienie terapii tkanek miękkich. Natomiast dzięki różnym końcówkom oraz regulowaniu intensywności można skutecznie przeciwdziałać różnorodnym niedogodnościom dotyczącym narządu ruchu. Sprawdźcie, co warto wiedzieć o wykorzystaniu pistoletu do masażu podczas pracy z pacjentami.

Czym jest pistolet do masażu? Najważniejsze informacje.

Kronikarskim obowiązkiem zaczniemy od krótkiego przypomnienia, że pistolet masujący to urządzenie wykorzystywane do masażu głębokiego i autoterapii różnych struktur narządu ruchu. Kluczową rolę w masażerze odgrywa głowica, w której można zamontować końcówki o różnorodnych kształtach i rozmiarach.

Kronikarskim obowiązkiem zaczniemy od krótkiego przypomnienia, że pistolet masujący to urządzenie wykorzystywane do masażu głębokiego i autoterapii różnych struktur narządu ruchu. Kluczową rolę w masażerze odgrywa głowica, w której można zamontować końcówki o różnorodnych kształtach i rozmiarach. Drgania generowane przez pistolet oddziałują m.in. na przesadnie spięte mięśnie, co w połączeniu z odpowiednią siłą docisku, wywołuje różnorodne efekty wewnątrztkankowe. Masaż wibracyjny stanowi pewnego rodzaju alternatywę dla masażu manualnego. Należy jednak zaznaczyć, że massage gun nie jest w stanie zastąpić wizyty u lekarza lub fizjoterapeuty! Raczej należy go traktować jako dodatkową pomoc wobec niedogodności funkcjonalnych, które wynikają np. z kontuzji czy nadmiernego stresu. W jednym z wcześniejszych tekstów opisaliśmy dokładniej, po co i dla kogo jest pistolet do masażu.

Jak używać pistoletu do masażu, aby uzyskać pożądane rezultaty?

Masażyści i fizjoterapeuci coraz chętniej wykorzystują masażery wibracyjne podczas pracy z pacjentami. Mimo to wciąż pojawiają się pytania i wątpliwości dotyczące sposobu użycia pistoletu w opracowywaniu konkretnych problemów u swoich podopiecznych. Warto pamiętać, że efektywność terapii jest w głównej mierze uzależniona od doboru prawidłowej końcówki. Wynika to przede wszystkim z tego, iż lokalizacja i charakter występujących przypadłości wymagają od terapeuty zupełnie innego sposobu postępowania.

Końcówki masażera a skuteczność masażu pistoletem.

Rozmiar i kształt głowicy pistoletu mają niezwykle istotne znaczenie w kontekście. Końcówka masująca o postaci pocisku będzie bardzo dobrym wyborem do precyzyjnego masażu trudno dostępnych miejsc z bolesnymi punktami spustowymi. Skoncentrowana siła działania wyzwolonego efektu wibracji umożliwi głęboki masaż.

Rozmiar i kształt głowicy pistoletu mają niezwykle istotne znaczenie w kontekście. Końcówka masująca o postaci pocisku będzie bardzo dobrym wyborem do precyzyjnego masażu trudno dostępnych miejsc z bolesnymi punktami spustowymi. Skoncentrowana siła działania wyzwolonego efektu wibracji umożliwi głęboki masaż. Tym samym spowoduje rozluźnienie przeciążonych tkanek i mocno zbitych struktur powięziowych. Taki masaż wibracyjny można zastosować np. w obrębie barków u osób, które są narażone na przesadny stres.

Zespoły bólowe kręgosłupa stanowią niezwykle częsty powód wizyt w gabinecie rehabilitacji. Ból i sztywność mięśni przeważnie utrudniają pacjentom prawidłowe funkcjonowanie. Jednym ze sposobów na ich rozluźnienie przesadnego napięcia jest użycie głowicy o kształcie widełek. Pistolet do masażu Cooper wyposażony w taką końcówkę może być wykorzystany zarówno przy bólu kręgosłupa szyjnego, jak i w celu wyeliminowania niedogodności odcinka piersiowego czy w okolicach kręgów lędźwiowych.

Wielu fizjoterapeutów koncentruje się na pracy ze sportowcami. Osoby wykonujące intensywne treningi mają nie tylko zwiększone ryzyko kontuzji. Przesadne napięcie partii mięśniowych po intensywnym wysiłku fizycznym może powodować upośledzony przepływ krwi. To z kolei zwykle skutkuje wydłużeniem czasu regeneracji i utrzymywaniem się zakwasów. Pistolet do masażu jest urządzeniem doskonale sprawdzającym się u sportowców. Konieczny jest jednak dobór odpowiedniego rodzaju głowicy:

  • Ciepło wygenerowane przez płaską końcówkę rozgrzewającą może posłużyć jako wstępny etap rozluźnienia powięzi. Tym samym wyzwoli uczucie relaksu, co przyniesie ulgę pacjentowi od dolegliwości bólowych. To także świetny sposób, aby przygotować struktury na dalszą część terapii.

  • W przypadku problemów dotyczących obszaru, gdzie punkty kostne są bardziej wystające można wykorzystać głowicę pneumatyczną. Miękka, lecz wytrzymała guma wykorzystana w tej nasadce nie spowoduje bólu w trakcie opracowywania np. obojczyka, łopatki czy okolic kości piszczelowej.

  • U zawodników sportowych konieczna jest poprawa krążenia w obrębie partii, które są najmocniej zaangażowane w proces treningowy. Trzeba pamiętać, że każda dyscyplina sportowa jest inna np. u piłkarzy są to przeważnie mięśnie czworogłowe uda. Głowice o płaskim i owalnym kształcie będą idealne dopasowane do dużych i masywnych grup mięśniowych. Poprawa krążenia krwi i polepszenie przepływu chłonki przyspiesza regenerację. To umożliwi zawodnikowi, aby wyeliminować niedogodności (np. utrzymujące się przemęczenie, mimowolne i bolesne skurcze) utrudniające przystąpienie do kolejnej jednostki treningowej z pełnym zaangażowaniem.

Masażer wibracyjny — przeciwwskazania.

Choć pistolet do masażu stanowi niezwykle pożyteczne narzędzie do przeciwdziałania dolegliwościom bólowym i usprawnienia funkcjonalności tkanek miękkich, to niestety jego użycie jest niewskazane u niektórych pacjentów. Przede wszystkim nie powinien być stosowany w przypadku osteoporozy, aktywnych stanów zapalanych, żylaków, stwardnienia rozsianego czy infekcji. Masażer nie jest też rekomendowany po przebytych złamaniach kostnych i innych poważnych urazach (np. zerwanego ścięgna). U osób ze skłonnością do siniaków nie poleca się zbyt mocnego przykładania głowicy.

Pistolet do masażu — podsumowanie.

Masaż przy pomocy pistoletu to z pewnością wartościowe wsparcie dla procesu rehabilitacji ruchowej i technik manualnych. Dzięki kompaktowemu rozmiarowi nie zajmuje zbyt wiele miejsca w gabinecie, a jego działanie pozwala m.in. poprawić krążenie krwi i skrócić czas regeneracji mięśni po intensywnym wysiłku fizycznym.

Masaż przy pomocy pistoletu to z pewnością wartościowe wsparcie dla procesu rehabilitacji ruchowej i technik manualnych. Dzięki kompaktowemu rozmiarowi nie zajmuje zbyt wiele miejsca w gabinecie, a jego działanie pozwala m.in. poprawić krążenie krwi i skrócić czas regeneracji mięśni po intensywnym wysiłku fizycznym. Niemniej jednak należy pamiętać, że kluczową rolę odgrywa odpowiedni dobór głowicy do problemu pacjenta. Dzięki wiedzy na ten temat massage gun spełni swoje zadanie i pomoże terapeutom przeciwdziałać występującym niedogodnościom.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2024
pixel