Terapia czaszkowo-krzyżowa a bezpieczeństwo. Na czym polega terapia cranio sacralna i czy wymaga wykorzystania specjalnego stołu?

2024-06-11
Terapia czaszkowo-krzyżowa a bezpieczeństwo. Na czym polega terapia cranio sacralna i czy wymaga wykorzystania specjalnego stołu?

Terapia czaszkowo-krzyżowa a bezpieczeństwo. Na czym polega terapia cranio sacralna i czy wymaga wykorzystania specjalnego stołu?

Zastosowanie terapii czaszkowo-krzyżowej jest niezwykle szerokie. Zaburzenia prawidłowego przepływu płynu mózgowo-rdzeniowego dotyczą zarówno dzieci, jak i dorosłych i osób starszych. Decydując się na terapię czaszkowo-krzyżową należy upewnić się, że pacjent jest bezpieczny. O jakie kwestie należy zadbać w trakcie wykonywania manipulacji powięzi, kości czaszki i kości krzyżowej? Czy zwykłe stoły do terapii manualnej i masażu będą wystarczające dla pacjenta?

Na czym polega terapia cranio-sacralna?

Terapia cranio-sacralna, znana również jako terapia czaszkowo-krzyżowa, polega na delikatnej manipulacji i rozluźnieniu struktur łącznotkankowych w obrębie czaszki, kręgosłupa, miednicy i kości krzyżowej. Aby skutecznie rozluźniać nadmiernie napięte struktury, wystarczą subtelne naciski o sile ok. 5 gramów. Często w trakcie terapii wykonywane ruchy są nieodczuwane przez pacjenta.

To forma terapii będąca rozgałęzieniem klasycznej osteopatii. Terapeuci pracujący tą metodą przyjmują teorię, że zaburzenie rytmu cranio-sacralnego prowadzi do upośledzonego przepływu płynu mózgowo-rdzeniowego. Brak odpowiedniego rytmu czaszkowo-krzyżowego skutkuje

zmianami funkcjonalnymi i chorobowymi w organizmie człowieka. Zaburzenia o podłożu craniosacralnym mogą być powiązane z takimi problemami jak np. zgrzytanie zębami, nadmierny nacisk na przeponę, nadwrażliwość na dotyk czy niewłaściwy rytm oddechowy.

Chcesz dowiedzieć się co możesz osiągnąć dzięki technikom stosowanym w terapii craniosacralnej? Zastanawiasz się nad wskazaniami i przeciwwskazaniami? Sprawdź nasz wcześniejszy artykuł: Terapia czaszkowo krzyżowa.

Czy terapia czaszkowo-krzyżowa jest bezpieczna?

Terapia craniosacralna jest metodą bezpieczną dla kobiet w ciąży, przy niektórych wadach rozwojowych dzieci oraz w przypadku problemów związanych z układem trzewnym i hormonalnym. Doświadczeni i certyfikowani terapeuci są w stanie wyczuć pulsację opon mózgowych wśród różnych grup pacjentów. Natomiast znajomość specyficznych ruchów pozwala na uzyskanie pożądanych efektów np. rozluźnić tkanki, pobudzić regenerację czy przywrócić równowagę w ośrodkowym układzie nerwowym.

Rola łóżka a bezpieczeństwo terapii czaszkowo-krzyżowej

Wieloletnie doświadczenie i praktyczne umiejętności to jednak nie wszystko. Konieczne jest zapewnienie maksymalnej wygody w czasie spotkania z pacjentem. Stół do terapii cranio-sacralnej firmy Habys został przygotowany przy współudziale John Upledger Institute Poland — polską filią instytutu autora metody cranio sacralnej. Dlaczego terapia czaszkowo – krzyżowa powinna być wykonywana na odpowiednim łóżku?

  • Szeroki blat stołu nie krępuje ruchów osteopacie i zapewnia bezproblemowy dostęp do pożądanych części ciała.
  • Mocny stelaż sprawia, że stoły sprawdzą się także przypadku pacjentów o dużej masie ciała — wytrzymałość dynamiczna i statyczna odpowiadają masom 350 i 1400 kg
  • Miękka pianka pozwala na delikatne zagłębienie ręki pod ciałem pacjenta, nie powoduje przesadnego ucisku przez długi czas i nie sprawia kłopotów z jej wyciągnięciem.
  • Materiał wykorzystany do produkcji materaca jest sprężysty i nie ulega trwałemu odkształceniu. Na dodatek jest niezwykle miękki i przyjemny w dotyku, co zapewni jeszcze więcej komfortu podczas zabiegu.

Ponadto warto pamiętać, że w stole do terapii czaszkowo-krzyżowej powinien znaleźć się regulowany podgłówek. Stelaż i poduszkę można z łatwością dopasować do stołu.

Terapia cranio sacralna — podsumowanie

Terapia cranio–sacralna, podobnie jak masaż czy klasyczna fizjoterapia, wymaga zagwarantowania pacjentowi maksymalnej ochrony przed wszelkimi niedogodnościami. Podczas manualnego oddziaływania na mózg i rdzeń kręgowy osób dorosłych i dzieci warto postawić na sprzęt przygotowany przez prawdziwych specjalistów.

Firma Habys od 26 lat zajmuje się produkcją i sprzedażą wysokiej klasy sprzętu i wyrobów medycznych do różnych zabiegów z zakresu rehabilitacji ruchowej, masażu, fizjoterapii i osteopatii. Nasze akcesoria i urządzenia wspierają wielu specjalistów z Polski i Europy. Zachęcamy do sprawdzenia naszej oferty!

Producent: Habys sp z o.o. | Autoryzowany przedstawiciel: Habys sp z o.o. | Podmiot prowadzący reklamę: Habys sp. z o.o.

ZASTOSOWANIE: Składane stoły rehabilitacyjne umożliwiają fizjoterapeucie prawidłowe, bezpieczne i efektywne prowadzenie zabiegów rehabilitacyjnych, fizjoterapii, fizykoterapii, masażu, mających na celu leczenie lub łagodzenie przebiegu chorób oraz skutków urazów/upośledzeń. Stosowane w gabinetach medycznych i lekarskich umożliwiają pacjentom przybranie prawidłowej postawy do przeprowadzenia efektywnego i bezpiecznego zabiegu lub badania. Budowa stołów rehabilitacyjnych pozwala fizjoterapeucie na łatwy i pełny dostęp do pacjenta z każdej strony, dzięki czemu wszelkiego rodzaju zabiegi przynoszą zamierzony skutek i zapewniają odpowiednie warunki do prowadzenia zabiegu/badania.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2024
pixel